Naga MarketsDAX zyskał dzisiaj niemal 1%, negatywnie wyróżnił się japoński NikkeiCzerwiec rozpoczyna się całkiem nieźle dla inwestorów na całym świecie. Chociaż w powietrzu wciąż można wyczuć sporo obaw związanych z inflacją, to jednak na ten moment większość inwestorów postanawia utrzymywać swój portfel bez zmian lub nawet dokupować akcje. Jak wyglądała pierwsza sesja czerwca w tym roku?

DAX odnotował dzisiaj wzrost, ograniczone wzrosty na Wall Street

Patrząc na przekrój światowych indeksów widać, że niewiele rynków straciło dzisiejszego dnia. Negatywnie wyróżnił się japoński Nikkei, indyjskie i australijskie indeksy. W tym niechlubnym dzisiaj gronie znalazł się niestety również indeks WIG20. W przypadku Stanów Zjednoczonych mamy dzisiaj pierwszą sesję kasową w tygodniu, ze względu na wczorajsze święto. Rynek nie przejmuje się na razie inflacją i oczekuje dalszego ożywienia gospodarczego, na co teoretycznie wskazują dzisiejsze dane. Indeks ISM dla przemysłu wypadł wyżej od oczekiwać oraz od kwietniowego odczytu, utrzymując się wyraźnie powyżej 60 punktów. Nie obyło się jednak bez zadawania pytań, co do dzisiejszego raportu. Obserwujemy spory spadek subindeks zatrudnienia czy produkcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym wypadku jest jednak możliwe wytłumaczenie – firmy wskazują, że mają problemy z zatrudnieniem odpowiednich pracowników i jednocześnie mają również problemy ze zwiększeniem możliwości wytwórczych. To oznacza, że dopóki nie zostaną one zwiększone, chęci dalszego zatrudnienia mogą być zmniejszone. Wobec tego rynek zastanawia się, jak wypadnie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy, który następuje po ogromnym rozczarowaniu za kwiecień. Tak czy inaczej widać, że cały świat powraca do normalności. Dla przykładu wystarczy wspomnieć o Wielkiej Brytanii, gdzie wczoraj nie zanotowano żądnej śmierci wywołanej Covidem.

Wzrosty na Wall Street są raczej ograniczone, choć największe ruchy mają miejsce na DJIA czy Russell 2000, gdzie znajdują się spółki cykliczne, zyskujące wraz z lepszymi nastrojami dotyczącymi ożywienia. DAX zyskał dzisiaj niemal 1%, co było jednym z lepszych wyników w Europie.

Warto zauważyć, że Mercator zdecydował się w tym roku na nieco inny sposób nagrodzenia swoich inwestorów w porównaniu do dywidendy. Spółka, która była jednym z wygranych tzw. „korona-hossy” zdecydowała się na skup akcji własnych po cenie 500 zł za akcje. To ok. 100% więcej niż obecny kurs akcji spółki. Oferta będzie dotyczyć nieco ponad 600 tys. akcji. Akcje zyskiwały w odpowiedzi na tę informację, choć z drugiej strony dzień został zakończony jednak pod kreską. Bardzo słabo na GPW radził sobie CD Projekt, co było związane z bardzo słabymi wynikami spółki. CD Projekt zarobił zaledwie 32,5 mln złotych w Q1 przy 984 mln złotych w Q4 poprzedniego roku. Akcje spółki straciły dzisiaj ok. 9%. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył jednak dzień minimalnie pod kreską, choć większość sesji opierał się przed dużym wpływem przeceny CD Projekt.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: maxitrade login | mercator kurs | lew kurs | biomed gpw | dolara | co znaczy blik | sp 500 index |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here