Naga Marketslista indeksów, napis DAXPoniedziałkowa sesja, ze względu na Dzień Martina Luthera Kinga w Stanach Zjednoczonych upłynęła pod znakiem zmniejszonej zmienności zarówno na polskim, jak i niemieckim parkiecie. Wolumen za Odrą nie była tak niski od początku roku, a główny indeks tamtejszej giełdy traci zaledwie 0,62% po utworzeniu spadkowej luki otwarcia. 


Niemal dwa tygodnie temu analizując sytuację na wykresie DAX, wiele wskazywało na kontynuację spadków. Niedźwiedzie ustawienie średnich ruchomych, linia trendu spadkowego, czy w końcu pinbar na wykresie dziennym, testujący zniesienie 61,8 ostatniego impulsu spadkowego.

Jednak po niemal dwóch tygodniach konsolidacji w rejonie 10900 punktów, która przez długi czas wyglądała jak akumulacja krótkich pozycji przed dalszymi spadkami, niemiecki indeks odnotował rewelacyjną sesję w piątek, 18 stycznia, zyskując wówczas ponad 2,6%. Czy niedźwiedzie mają się czego obawiać?

DAX gotowy na korektę wyższego rzędu?

Choć dzisiejsza sesja z pewnością nie była normalną z racji braku handlu w Stanach Zjednoczonych, to jednak może stanowić pewny sygnał dla inwestujących na DAX. Przede wszystkim osoby te powinny zwrócić uwagę na rozmiar i umiejscowienie dzisiejszej świecy. Luka spadkowa doprowadziła do tego, że poziom otwarcia dzisiejszej sesji, podobnie jak poziom zamknięcia, zawiera się w korpusie świecy poprzedzającej tworząc tym samym formację inside bar.

Rezultat może być dwojaki – wybicie górą oznaczać będzie przewagę byków, które przytłoczyły sprzedających, zmuszając ich do pozbycia się swoich krótkich pozycji. Spadek poniżej poziomu otwarcia piątkowej świecy będzie z kolei wyraźnie niedźwiedzim sygnałem zwłaszcza, że właśnie w tych okolicach znajduje się potrójny poziom wsparcia złożone z równego, psychologicznego poziomu 11000 punktów, średniej 50 SMA oraz linii trendu spadkowego.

wykres dzienny DAX z zaznaczonymi poziomami wsparcia i oporu
DAX “uwięziony” w formacji inside bar. |źródło: TradingView

Siła wybicia i dotychczasowy brak jego negacji, a także powrót powyżej średniej 50-okresowej sprawia, że bardziej prawdopodobna wydaje się kontynuacja wzrostów. Te mogłyby doprowadzić rynek nawet do testu okolic 11745. W tym rejonie znajduje się zarówno poziom overbalance ostatniej, głębokiej korekty jak i poziom 50% całego impulsu spadkowego:

wykres dzienny DAX z zaznaczonymi mierzeniami
Wykres dzienny DAX | źródło: Tradingview.com

Warto jednak zwrócić uwagę na wyraźne wykupienie oscylatora stochastycznego. Dlatego kupujący powinni zaczekać na przynajmniej kilkudziesięciopunktową korektę ostatnich wzrostów.

Strategia inwestycyjna: długie pozycje

Inwestorzy o wysokiej awersji do ryzyka powinni zaczekać na dalsze wzrosty, które doprowadzą do wybicia formacji inside bar i spełnią bezpieczne założenie 3% zabezpieczające przed pułapką byka. Następnie zaczekaliby oni na korektę i test od góry pokonanej linii trendu spadkowego, aby w ten sposób potwierdzić przewagę kupujących i ograniczyć ryzyko.

Inwestorzy o umiarkowanym apetycie na ryzyko mogą wejść w długie pozycje przy okazji testu pokonanej w piątek linii trendu spadkowego. Bardziej w celu uzyskania lepszej ceny wejścia niż zabezpieczenia przed ryzykiem.

Traderzy ustosunkowani agresywnie do rynku mogą spróbować wejść w krótkie pozycje już teraz a następnie odwrócić swoje zaangażowanie rynkowe przy okazji testu pokonanej linii trendu.

Aktualnie, wysoką lecz stosunkowo bezpieczną dźwignię finansową oferują certyfikaty Turbo Short 11250, które mogą posłużyć wszystkim tym, którzy chcieliby wprowadzić w życie scenariusz agresywnego podejścia do obecnej sytuacji na DAX. Pozostali mogą z powodzeniem wykorzystać certyfikat Turbo Long 10500 ponieważ poziom zabezpieczenia znajduje się sporo poniżej zarówno linii trendu spadkowego jak i ostatniej, lokalnej konsolidacji. Powrót ceny w te rejony będzie oznaczał negację całego, prowzrostowego scenariusza.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here