Naga MarketsDAX w piątek przed południem osiągał 16200 pkt. Rekordy na giełdach w Europie i w USAInwestorzy zdają się nie przejmować widmem ewentualnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2022 lub 2023 r., o czym mogą świadczyć rekordowe notowania amerykańskich indeksów giełdowych i popyt na akcje. W Europie giełdy też zyskują, do czego może się przyczyniać słabnące euro oraz zapowiedzi ze strony EBC, że stopy nie wzrosną w najbliższych miesiącach.

DAX wspiął się na rekordowe poziomy

Europejskie rynki akcji odnotowały w piątek lekki wzrost, a niemiecki DAX i francuski CAC 40 wspięły się na rekordowe poziomy. DAX w piątek przed południem osiągał 16200 pkt, zaś Euro Stoxx 50 4400 pkt.Uzasadnieniem giełdowego optymizmu na Starym Kontynencie wydaje się ożywienie gospodarcze w połączeniu z dobrymi wynikami giełdowych spółek. Równoważyć może to obawy związane z perspektywą wzrostu inflacji czy ewentualnym spowolnieniem gospodarczym związanym z możliwymi restrykcjami z powodu pandemii koronawirusa.

Europa kupuje, walczy z pandemią i konsoliduje przemysł

Brytyjska sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku szybciej, niż oczekiwano, do czego przyczyniły się wcześniejsze zakupy świąteczne. Niemieckie ceny producentów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 3,8 proc. m/m, również bijąc prognozy rynkowe. Na froncie pandemii, Niemcy i Grecja stały się ostatnimi krajami, które wprowadziły ograniczenia COVID-19 dla osób niezaszczepionych, ograniczając dostęp do zamkniętych obiektów i masowych zgromadzeń.

Włoski rząd rozważa połączenie Leonardo i Fincantieri, czyli największych i najważniejszych strategicznie firm zbrojeniowych w kraju, kontrolowanych przez państwo, w celu zwiększenia skali działania.

Hossa spółek technologicznych

W USA futures na S&P 500 oscyluje przy 4720 pkt, a na Nasdaq 100 powyżej 16550 pkt. Tu na pierwszy plan zdaje się wysuwać hossa spółek technologicznych. To właśnie ten sektor podniósł indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite do nowych rekordów, ponieważ dobre wyniki przeważyły nad obawami o inflację.

Nvidia przewodziła w sektorze technologicznym, zyskując 8,25 proc. dzięki solidnym wynikom za trzeci kwartał. Za nią uplasowały się: Apple (2,85 proc.), Taiwan Semiconductor (3,64 proc.) i Advanced Micro Devices (2,43 proc.).

Inwestorzy w USA mogą obecnie czekać na informację, kto zostanie nowym przewodniczącym lub przewodniczącą FOMC. To z kolei może mieć wpływ na kształt prowadzenia polityki monetarnej w USA i poniekąd na rynek akcji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji kernel | kurs oncoarendi | ropa wti forum | kurs bitcoin | cena akcji selvita | pkobp akcje prognozy | benefit cena akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here