Naga MarketsBrama Brandenburg BerlinRynki w Europie wzrosły podczas porannej sesji w czwartek, kiedy inwestorzy czekali na najnowsze dane  na temat stanu gospodarki w Niemczech. Według IHS Markit, indeks PMI Composite dla Niemiec spadł o 4,7 pkt. i wyniósł 55,3 pkt. we wrześniu. Jak pokazało badanie, wskazuje to na utrzymujące się osłabienie wzrostu w sektorze produkcyjnym. Pomimo tego niemiecki indeks DAX rośnie w czwartkowe przedpołudnie

  • Jak podaje IHS Markit – wskaźnik PMI Composite spadł o 4,7 pkt
  • Niemiecki indeks główny utrzymuje się jednak na wysokich poziomach i nie reaguje na gorsze dane
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

PMI w Niemczech spada, DAX jednak rośnie

Wskaźnik śledzący trendy biznesowe zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym wypadł o 4,7 pkt gorzej we wrześniu – jak podaje w raporcie porannym IHS Markit. Wskaźnik ten wypadł poniżej oczekiwań analityków i okazał się najniższy od siedmiu miesięcy.Czytając dalej raport widzimy, że indeks dla usług spadł do 56 pkt, zaś produkcja przemysłowa i wskaźnik PMI dla przemysłu spadły odpowiednio do 53,8 pkt i 58,5 pkt. Dyrektor IHS, Phil Smith komentował wyniki mówiąc, że badanie wskazało na utrzymujące się osłabienie wzrostu w sektorze produkcyjnym, który ponosi ciężar niedoborów dostaw i rosnących kosztów. W połączeniu z tym, aktywność w sektorze usług wykazała najmniejszy wzrost od maja, jako że wzrost popytu po zamknięciu zakładów pracy dalej słabnie.

Indeks PMI dla usług wypada na poziomie 56 punktów przy oczekiwaniu 60,2 oraz przy poprzednim 60,8. Z kolei przemysł to już 58,5 punktów, przy oczekiwaniu 61,5 punktów oraz przy poprzednim poziomie 62,6 punktów. Wcześniej poznaliśmy też słabe dane z Francji, choć tam skala spadków była nieco mniejsza – komentują analitycy XTB.

wykres Kurs DAX H1 23.09.2021a
Kurs DAX H1 23.09.2021a

Ożywienie gospodarcze w Niemczech po pandemii wirusa COVID-19 straciło na dynamice we wrześniu, gdy aktywność zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym spowolniła z powodu wąskich gardeł w dostawach i słabnących efektów nadrabiania zaległości, jak wynika z sondażu przeprowadzonego w czwartek.

Tymczasem niemiecki indeks główny DAX wydaje się nie reagować na dane negatywnie. Indeks kontynuuje wzrosty docierając do strefy 15.620 a wydaje się, że w czwartek rynek ten jest w stanie osiągnąć jeszcze o wiele wyższe poziomy. Jest to już trzecia sesja pod rząd, kiedy rynek niemiecki odrabia ubiegłotygodniowe spadki.

DAX przekracza poziom 15600 punktów i zbliża się do testowania średniej 50 okresowej (fioletowa linia), która może być kluczem do powrotu do ataków na historyczne szczyty. Widać również, że mamy potencjalnie do czynienia z podwójnym dołkiem w ostatniej konsolidacji – dodaje XTB.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here