Naga Markets

DAX umiarkowanie pozytywnie zareagował na decyzję EBC i wzrósł dziś o skromne 0,12%Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia była podwyżka i konferencja Europejskiego Banku Centralnego, który podnióśł stopy procentowe o 75 pb, zgodnie z oczekiwaniami mimo rynkowych spekulacji o możliwej, niższej podwyżce.

DAX zakończył dzisiejszą sesję nad kreską

Byki na Wall Street mogą czuć się ‘zawiedzione’ 75 pb podwyżką EBC, po tym jak wczorajszy ruch Banku Kanady rozpalił nadzieję na pivot i ‘wycofujące się’ z agresywnych podwyżek banki centralne. Mimo umiarkowanie jastrzębiej decyzji (w końcu w grze mógł być też ruch o 100 pb) komunikacja banku na konferencji była jednak zdecydowanie bardziej gołębia.

Bankierzy z EBC podkreślili, że inflacja w strefie euro pozostaje na zbyt wysokim poziomie i spodziewają się spowolnienia aktywności gospodarczej w ostatnim kwartale roku. Komentarz dotyczący ściągnięcia znacznej części akomodacji oraz oczekiwania wobec dalszego spadku aktywności gospodarczej może jednak wskazywać, że EBC zbliża się do końca cyklu podwyżek, a kolejne podwyżki stóp mogą być niższe.

Jednocześnie bank dostrzegł poprawę w łańcuchach dostaw i wynikających z niej ‘proinflacyjnych’ problemów z podażą. Zobserwował też spadek popytu, który powinien pomóc ostudzić inflację. Standardowo bankierzy wskazali na elastyczność tempa podwyżek w zależności od gospodarczych danych.

Wciąż nie odbyła się dyskusja na temat ewentualnego zacieśniania ilościowego (gołębio), choć rozważania na temat APP ma odbyć się w grudniu . Lagarde podkreśliła, że stopy zostały już podniesione o 200 punktów bazowych i wskazała, że dostosowanie TLTRO jeszcze w większym stopniu zmniejszy akomodacje. Ogólny przekaz dzisiejszych ruchów EBC, w świetle podwyżki o 75 pb pozostaje umiarkowany, ze wskazaniem na gołębi.

Prezes EBC, Christine Lagarde wskazała, że należy spodziewać się jeszcze kilku podwyżek choć przyznała, że decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie i na tą chwilę pewna pozostaje jeszcze przynajmniej jedna podwyżka. Podobną narrację budował wczoraj Bank Kanady. Rynki szybko zrewidowały ilość podwyżek w cyklu i wskazują obecnie na szczyt w okolicach 2,7% wobec poprzednio oczekiwanych 3,0%.

Niemieckie ‘dziesięciolatki’ spadły w okolice 2%, informacja ta powinna wesprzeć odreagowanie na DAX natomiast obciążą euro, które ponownie przetestowało okolice parytetu po konferencji EBC. Mimo wszystko podwyżka o 75 pb wskazuje, że banki centralne nie zamierzają ‘bagatelizować’ inflacji i próbują ją studzić nawet w obliczu gospodarczego spowolnienia.

Poznaliśmy dziś dane o amerykańskim PKB, które okazało się w ujęciu rocznym wyższe oczekiwań i wykazało 2,6% wzrost wobec 2,4% spodziewanego. Z kolei dane o zamówieniach na dobra trwałe za wrzesień zaskoczyły w dół, główny wzrost zamówień wyniósł 0,4% wobec oczekiwanej dynamiki 0,6% w ujęciu miesięcznym. Wall Street pozostaje niepewne co do tego, czy lepsze PKB rzeczywiście jest dobre dla rynku akcji.

XTB

Na fali odczytu PKB prezydent Biden wskazał, że USA musi ‘zrobić więcej by ograniczyć wzrost cen’, a odbudowa gospodarcza w USA postępuje. Walory technologicznych gigantów pogłębiają dziś spadki po tym jak fatalne wyniki Meta Platforms (dawnego Facebooka) zaskoczyły Wall Street i pogłębiły wyprzedaż o blisko 22%. Tracą dziś akcje Apple i Amazon, których wyniki poznamy po sesji.

Rynki kolejny raz zostały ‘obciążone’ informacjami dotyczących kryzysu geopolitycznego. Powołując się na rosnące ryzyko ze strony Rosji i Chin, nowa strategia obrony Pentagonu odrzuciła dziś ograniczenia w użyciu broni jądrowej. Ograniczenia od dawna bronione były przez zwolenników kontroli zbrojeń, w przeszłości również Joe Bidena.

Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. Największe europejskie indeksy zanotowały dziś umiarkowane wzrosty. Najlepiej radził sobie WIG20, który zyskał 1,08%. Dobrze radziły sobie walory Orlenu i Allegro. DAX umiarkowanie pozytywnie zareagował na decyzję EBC i wzrósł dziś o skromne 0,12% wymazując spadki z otwarcia. Francuski CAC40 stracił 0,21%, FTSE wzrósł z kolei o 0,25%.

Na amerykańskich parkietach obserwujemy dziś spowolnienie dynamicznych wzrostów z ostatnich dni. S&P500 traci 0,2%, NASDAQ osuwa się o 1,19%. Lepiej radzi sobie Dow Jones, który zyskuje 1,09%. Mimo 75 pb podwyżki EBC nadzieja na pivot pozostaje żywa przynajmniej do najbliższego posiedzenia Fed, które będzie mieć miejsce we środę, 2 listopada.

Wówczas rynki będą uważnie nasłuchiwać i szukać gołębich wskazówek w przekazie Jerome’a Powella, które mogłyby postawić kropkę nad i nad pivotem i lepszą atmosferą na indeksach w końcówce roku.

Autor: Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD na chwilę zjechał poniżej parytetu – PKB wyżej od prognoz, Lagarde wypadła mieszanie
Następny artykułŻaden król nie rządzi wiecznie – Facebook. Akcje Meta Platforms z drastyczną przeceną
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here