Naga MarketsKostki z napisem DAXSesja giełdowa u naszych zachodnich sąsiadów upłynęła w mieszanym klimacie. Przedpołudniowe wzrosty, które dotarły w okolice poziomu 10900 spowodowały, że wielu z traderów zaczęło liczyć na kontynuację wzrostów z początku roku. Jednak niedźwiedzie nie pozwoliły cenie na utrzymanie się powyżej wspomnianego poziomu i doprowadziły do utworzenia się wyraźnej świecy pinbar na wykresie dziennym niemieckiego indeksu. Czy to odpowiedni moment na sprzedaż DAX?


Niemiecki indeks od maja ubiegłego roku utrzymuje się w trendzie spadkowym, który dobitnie został podkreślony listopadzie, gdy średnia 50 SMA przecięła od góry średnią 100 SMA. Od tamtego momentu spadliśmy poniżej poziomu 11 tysięcy punktów – po raz pierwszy od końcówki 2016 roku.

DAX w tarapatach

Niedźwiedzią tendencję wspiera zarówno zeszłoroczna wyprzedaż za oceanem jak i pogarszająca się sytuacja gospodarcza Niemiec. Analityków zaszokowały listopadowe dane dotyczące produkcji przemysłowej. Rynkowy konsensus wskazywał na wzrost o 0,3% względem wartości z października, tymczasem miara spadła aż o 1,9%. W ujęciu rocznym sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej, bowiem dane za listopad wskazują spadek poziomu produkcji o 4,7%. Analitycy oczekiwali tymczasem spadku rzędu 0,8%.

Pogorszenie się danych makroekonomicznych niewątpliwie będzie nadal wpływać na sentyment inwestorów zza Odry. Fatalne wyniki produkcji przemysłowej sugerują, że gospodarka Niemiec w dwóch ostatnich kwartałach minionego roku znajdowała się w technicznej recesji – twierdzą analitycy. Pogorszenie się koniunktury w Niemczech, głównego partnera handlowego Polski przełoży się również na kondycję naszej gospodarki, a przede wszystkim kondycję eksporterów.

Sprawdź też: WIG20 w formacji trójkąta. Czy to okazja do longów?

Słabość gospodarki eurolandu, której ważną częścią są Niemcy, zauważył na ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego prezes Mario Draghi. Po zakończonym spotkaniu stwierdził on, że choć perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostają “zasadniczo zrównoważone” to jednak bilans ryzyka przechyla się w stronę negatywnego. Negatywną wiadomością dla niemieckiego parkietu jest również fakt, że EBC zdaje się coraz poważniej myśleć o podwyżkach stóp procentowych w strefie euro. Jednak te, według zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego, mają pozostać na swoim poziomie przynajmniej do lata 2019. EBC grudniową decyzją utrzymał oprocentowanie depozytów na poziomie -0,4%.

Technika mówi “czekaj”

Dzisiejsza świeca to niedźwiedzi pinbar o białym korpusie, co oznacza przewagę niedźwiedzi, która była jednak niewystarczająca do zepchnięcia ceny poniżej poziomu otwarcia. Nie jest to najmocniejszy sygnał techniczny, a fakt, że pojawił się on w miejscu nie wspieranym przez żaden opór tym bardziej go osłabia.

Najbliższym poziomem oporu jest średnia 50-cio okresowa (kolor zielony), która dodatkowo zbiega się z przyspieszoną linią trendu spadkowego od 27 września 2018 roku. To w trakcie tej sesji, a także 3 grudnia cena testowała 50 SMA, po czym gwałtownie spadała. Mając to na uwadze można liczyć, że podobną reakcję rynku wywoła kolejny test średniej.

wykres indeksu DAX z nałożonymi średnimi ruchomymi
źródło: TradingView

Tegoroczne wzrosty są również korektą spadków zapoczątkowanych 3 grudnia. Rozciągając siatkę Fibonacciego od poziomu 11566,97 (szczyt z 3 grudnia 2018) do dołka na 10279,20 (minimum sesji 27 grudnia) wyznaczymy potencjalne poziomy oporu. Jeden z nich – 61,8 – zbiega się z obecnymi poziomami średniej, linii trendu spadkowego oraz dodatkowo, linią łączącą dwa lokalne minima z 25 października oraz z 20 listopada.

wykres indeksu DAX z siatką Fibonacciego
źródło: TradingView

Strategia: krótkie pozycje

Inwestorzy cechujący się awersją do ryzyka weszliby w krótkie pozycje dopiero po wybiciu ostatniego, lokalnego minimum z 27 grudnia na 10279,20.

Inwestorzy o umiarkowanym stosunku do ryzyka zaczekaliby na test okolic 11088,00 i znajdujących się tam oporów. Umiejscowienie zleceń obronnych zależeć będzie od indywidualnego podejścia inwestora, lecz nie powinno być niższe niż poziom zniesienia 78,6 (okolice 1129,00).

Osoby handlujące agresywnie mogą wejść w krótkie pozycje na DAX już jutro pod warunkiem, że ich zasady zarządzania kapitałem pozwalają na utrzymanie odległego stoplossa lub utratę pozycji.

Do rozegrania krótkich pozycji na DAX najprawdopodobniej użyję certyfikatów Turbo Short 11480,0. Pozwalają one na prowadzenie pozycji we wszystkich scenariuszach (bezpiecznym, umiarkowanym oraz agresywnym) przy jednoczesnej maksymalizacji korzyści płynących z dźwigni finansowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here