Naga MarketsDAX traci przez sankcje Chin na Lockheed Martin Chiny poinformowały, że nałożą sankcje na Lockheed Martin po tym, jak Stany Zjednoczone zgodziły się na zakup przez Tajwan części do remontu rakiet obronnych wykonanych przez firmę. Cała transakcja ma mieć wartości 620 milionów dolarów.

  • Chiny domagają się wstrzymania dostaw amerykańskiej broni na Tajwan.
  • Części sprzedane Tajwanowi przedłużą żywotność systemu obronnego wyspy o 30 lat.
  • Japonia zakupiła od USA 105 samolotów F-35.

Rosnące napięcia w na linii Waszyngton – Pekin

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian wygłosił oświadczenie podczas wtorkowej odprawy w Pekinie. Wezwał Stany Zjednoczone do zerwania więzów wojskowych z Tajwanem, który Chiny uważają za część swojego terytorium, aby uniknąć „dalszych szkód w dwustronnych stosunkach”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się sprzedaży broni przez USA do Tajwanu. Nałożymy sankcje na głównego wykonawcę tej dostawy broni, Lockheed Martin. – powiedział Zhao.

Chińska Republika Ludowa nie uznaje istnienia Republiki Chińskiej (Tajwanu). Podział na dwa państwa powstał po wojnie domowej w Chinach w latach 30-tych i 40-tych. Sprawa Tajwanu zawsze była bardzo delikatna i światowi przywódcy zawsze starali się nie prowokować Chin.

Mimo to, amerykański Departament Stanu zatwierdził umowę na zakup części do renowacji sprzedanych wcześniej rakiet Patriot Advanced Capability-3, tak aby mogły one pozostać w użyciu 30 lat.

Zobacz również: PKN Orlen przejmie Lotos! Jest zgoda Komisji Europejskiej

Sprzedaż broni Republice Chińskiej z całą pewnością mocno wpłynie na relacje amerykańsko-chińskie, a także zaostrzy wojnę handlową pomiędzy oboma państwami.

DAX30 reaguje spadkami na wieści o nowych sankcjach

Swoje zakupy w USA rozpoczęła także Japonia. Za kwotę 23,1 miliarda dolarów Japończycy zakupili 105 samolotów F-35.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na jednego z czołowych członków rządzącej w Chinach partii komunistycznej oraz trzech innych urzędników za rzekome nadużycia w zachodniej prowincji Sinciang.

W odpowiedzi chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło sankcje przeciwko amerykańskim politykom, w tym senatorom Marco Rubio z Florydy i Tedowi Cruzowi z Teksasu, po tym jak administracja Donalda Trumpa nałożyła sankcje na Chen Quanguo.

Wykres przedstawiający zmianę wartości DAX30 w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here