Od kilku miesięcy, a mocniej w ostatnich tygodniach można na rynku kapitałowym zaobserwować dziwne zjawisko: niemiecki index DAX jest negatywnie skorelowany z parą EURUSD i całkowicie niezależny od S&P500. W związku z pojawiającymi się w prasie finansowej “pewnymi informacjami” o dalszym wzroście DAX z powodu dalszej deprecjacji (spadku wartości) euro w stosunku do dolara sprawdziłem jak te zależności wyglądały na historycznych wykresach.
Index DAX historycznie był mocno skorelowany z amerykańskim indexem S&P500. Wydaje się to bardzo sensowne i oczywiste, ponieważ dla inwestorów amerykańskich Niemcy są najważniejszym krajem Unii Europejskiej. Wewnątrz Unii, a dokładniej strefy euro, są kraje jak Grecja, Włochy, Portugalia, Irlandia, Hiszpania które po ostatnim kryzysie nazywane były PIIGS jako kraje podwyższonego ryzyka da inwestorów. Jeżeli za oceanem źle się działo to w krótkim czasie ten sam kapitał wyprzedawał również akcje spółek notowanych na niemieckiej giełdzie. Również umacnianie się dolara do euro nie jest dobre dla kapitału amerykańskiego. Przedstawię to na konkretnym przykładzie spółki BAYER: w połowie grudnia 1 akcja kosztowała 108euro a dolar 1,25euro czyli w dolarach akcja kosztowała 135$. Na koniec piątkowej sesji 1 akcja kosztowała 141,7euro a dolar 1,05euro czyli w dolarach akcja kosztowała 148,78$. Dla euro cena akcji urosła +31,2% w 3 miesiące, dla dolara cena akcji urosła trzykrotnie mniej bo +10,2%.
Również historycznie DAX poruszał się raczej niezależnie w stosunku do EURUSD. Na wykresie można dostrzec momenty zarówno korelacji, niezależności jak i negatywnej korelacji (na wykresie kolor pomarańczowy to DAX, czarny to para EURUSD).
Analizując wykres zaobserwowałem podobną do obecnej sytuację w roku 2000 (zielone prostokąty na wykresie). Mocna zwyżka indexu i osłabienie waluty euro. Koniec hossy wtedy nie był związany z umocnieniem dolara, jeszcze przez kolejne dwa lata od zakończenia hossy euro było słabe do dolara.
Ciekawie też wygląda wykres korelacji DAX do S&P500 (kolor pomarańczowy to DAX, czarny to S&P500) i znowu sytuacja podobna do roku 2000 (na wykresie zielone prostokąty). Index S&P500 rósł zostawiając na rok na niższych poziomach DAX, następnie szybkim ruchem na północ DAX najpierw dogonił a później przegonił amerykański index po czym zaczęły się spadki.Jakie wnioski można z tych historycznych porównań wyciągnąć? Spadki euro do dolara, w każdej chwili mogą przestać wpływać na DAX. W każdej chwili może również powrócić korelacja DAX do S&P500. A tu ryzyka związane z podniesieniem stóp procentowych przez FED, są obecnie bardzo realne.
Więcej o DAX na www.worldtrader.pl
Broker ACFX umożliwia trading na kontraktach DAX 1,5 USD za 0,1 lota.