Naga Markets



DAX rośnie o 6,2% w miesiąc, a Merkel chce rewolucji polityki gosp.Spowodowane przez pandemię załamanie się niemieckiego eksportu oraz zmiany w polityce fiskalnej kanclerz Angeli Merkel, która stara się utrwalić swoje miejsce w historii, przyspieszają długo oczekiwane przywrócenie równowagi w największej gospodarce Europy.

  • Przez lata Niemcy zachowywały w swoim budżecie nadwyżkę.
  • Według Reutera, kanclerz Niemiec rozważa ponowne zawieszenie hamulca zadłużenia.
  • Niemiecki Bank Federalny ocenia, że koronawirus spowoduje 13% spadek wielkości niemieckiego eksportu.

Pandemia przyspiesza zmiany w Niemczech

Przez lata ogromne nadwyżki handlowe Niemiec i ich niechęć do stymulowania popytu wewnętrznego przy znacznych wydatkach na infrastrukturę frustrowały organizacje międzynarodowe i europejskich sojuszników, którzy twierdzą, że Berlin mógłby zrobić więcej u siebie, aby wspierać wzrost gdzie indziej.

Te artykuły również Cię zainteresują




W sytuacji, gdy pandemia zakłóca handel na całym świecie, a Merkel wywraca tradycyjnie ostrożną politykę fiskalną Niemiec do góry nogami, nadwyżka szybko się kurczy.

Są oznaki, że ta zmiana może być długotrwała. Według źródeł do których dotarł Reuters, Merkel i minister finansów Olaf Scholz są skłonni ponownie zawiesić hamulec zadłużenia – zapisane w konstytucji zasady, które w znacznym stopniu ograniczają zaciąganie przez Niemcy pożyczek na cele stymulacyjne.

Zobacz również: Tesla Inc. ma odważne plany budowy innowacyjnej fabryki, akcje w dół o ponad 4%

Niemiecki bank centralny przewiduje, że pandemia zmniejszy eksport o ponad 13% w 2020 roku, podczas gdy import ma spaść tylko o 7%.

Wraz z ożywieniem światowej gospodarki, saldo ponownie wzrośnie do 2022 roku, nie osiągając jednak poziomów z lat poprzednich. – powiedział Reuterowi Jens Ulbrich, główny ekonomista Bundesbanku.

W ciągu miesiąca DAX wzrósł o 6,20%

Bank centralny oczekuje, że nadwyżka spadnie w tym roku poniżej 5% PKB z ponad 7% w 2019 roku. Byłby to najniższy poziom od 2005 roku i gwałtowny spadek z rekordowego poziomu 8,6% osiągniętego w 2015 r.

Niemiecki pakiet stymulacyjny, sfinansowany w tym roku z rekordowych pożyczek w wysokości 218,5 miliarda euro, ma w tym roku wyraźny efekt, ale niemiecka przyszłosć budżetowa nie jest pewna.

Nadwyżka Niemiec w ostatnich latach graniczy z merkantylizmem i stanowi zagrożenie dla gospodarki światowej, jednak reakcja fiskalna Berlina na kryzys była imponująca. Zwłaszcza w czasie pandemii Niemcy nie powinny przyczyniać się do recesji w pozostałej części świata. – powiedział Reuterowi, Dani Rodrik, ekonomista z Uniwersytetu Harvarda.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu DAX w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here