Naga MarketsDAX powraca powyżej 15 tys. punktów, nawet Yellen nie zatrzyma Wall StreetWczorajszy dzień z pewnością nie będzie miło wspominany przez inwestorów. Janet Yellen zasugerowała, że wyższe stopy procentowe byłyby zasadne, aby ograniczyć ryzyko przegrzania gospodarki. Wyższe stopy procentowe to oczywiście odwrotność czerwonej płachty na byka – inwestorzy zdecydowali się wyprzedawać akcje. Szybko doszło jednak do neutralizacji ruchów.

DAX odrabia straty, dobra sesja również dla WIG20

Janet Yellen, czyli była szefowa banku centralnego oraz jednocześnie osoba, która była odpowiedzialna za pierwsze podwyżki stóp procentowych w USA po poprzednim kryzysie zapowiedziała, że wyższe stopy procentowe byłyby zasadne, aby uchronić gospodarkę przed przegrzaniem. W tym miejscu weszła w ingerencję niezależnego banku centralnego, z czego później oczywiście musiała się tłumaczyć. Wycofanie swoich słów szybko przywróciło równowagę na rynku, co również doprowadziło dzisiaj do wyjścia kontraktów na Dow Jonesa do historycznych poziomów. Również EURUSD, który spadkowo reagował na doniesienia o potencjalnie wyższych stopach procentowych, dzisiaj jedynie na moment zameldował się poniżej poziomu 1,20.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej słowa Janet Yellen i podejście innych bankierów centralnych może sugerować pewną szykującą się zmianę w polityce monetarnej. Oczywiście rynki nie powinny przejmować się dopóki nie dojdzie przynajmniej do minimalnej sygnalizacji ze strony szefa banku centralnego, czyli Jerome Powella. Niemniej dane z USA pokazują, że faktycznie gospodarka jest mocno nagrzana i napędzana ogromną stymulacją fiskalną oraz luźną politykę monetarną. Aby zapobiec zbyt potencjalnie wysokiej inflacji, bank centralny w pewnym momencie będzie musiał zdecydować się na normalizację.

Na ten moment oczywiście czekamy na dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekuje się, że w najbliższy piątek dane pokażą wzrost zatrudnienia za kwiecień powyżej 900 tysięcy, choć dzisiaj raport ADP minimalnie wypadł poniżej poziomu 800 tys., co nieco ostudziło nastroje rynkowe. Na godzinę 16:00 obserwujemy naprawdę dobre wyniki na większości rynków na świecie. Traci na otwarciu jedynie S&P 500, ale jedynie na poziomie 0,3%. Nasdaq zyskuje aż 0,5%, natomiast mocne wzrosty widoczne są w Europie, gdzie DAX powraca powyżej 15 tys. punktów zyskując niemal 2%. WIG20 również radzi sobie dobrze, zyskując 1,9%. Mocno zyskuje CCC za sprawą wyników, ale z drugiej strony powodów do radości nie mają akcjonariusze CD Projekt.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty kursy | nasdaq kurs | giełda jsw | s&p notowania | prognozy btc |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here