Naga MarketsW minionym tygodniu DAX bardzo szybko zakończył płytką korektę i doszedł do historycznego poziomu 11000. W zeszłym tygodniu wskazywałem DAX według fal Elliotta na interwale miesięcznym.

Przyjrzyjmy się obecnej sytuacji według teorii Elliotta na interwale dziennym. Bazowy scenariusz jest obecnie taki, że od dołka z 16-10-2014 DAX jest w impulsie wzrostowym i po przejściu korekty pędzącej, która była falą 4 obecnie rozpoczęła się fala 5, która według równości fal (fala 3 nie może być najkrótsza) może zaprowadzić index maksymalnie w okolice 12000.

2015-02-15_analiza_weekendowa_DAX_DAILY
Ale to nie jest jedyny możliwy scenariusz, bo jeżeli spojrzymy na obecną sytuację DAX na interwale tygodniowym to nie można wykluczyć scenariusza, że fala 4 dopiero przed nami i może zaprowadzić index nawet do poziomu 10000. Co ciekawe widzę tu jeszcze jeden scenariusz, w którym ruch od październikowego dołka był nie impulsem a zygzakiem ABC, który właśnie dobiega końca. To byłoby szokiem dla byków, którzy spodziewając się dalszych wzrostów spowodowanych polityką Europejskiego Banku Centralnego mogą doświadczyć spadków.

2015-02-15_analiza_weekendowa_DAX_WEEKLY
Jak widać teoria fal daje obecnie za dużo możliwości interpretacji, zatem możliwego scenariusza poszukam analizując wolumen oraz wskaźniki. Na powyższych wykresach przedstawiłem wskaźniki DTOSC i MACD. Na interwale tygodniowym DTOSC tygodniowy na poziomie 100. Jest to bardzo mocne wykupienie wskaźnika, ale na tą chwilę brak sygnału do zajęcia pozycji na spadek. Na interwale dziennym widać wskaźnik MACD, na którym wskazania również potwierdzają scenariusz czekających nas spadków. Histogram wskazuje wartości poniżej zera podczas gdy index zdobywa nowy szczyt. Ostatnio identyczna sytuacja na tym wskaźniku była w czerwcu 2014 i skończyło się to głęboką korektą (przedstawiłem tę sytuację na poniższym wykresie). Również na interwale tygodniowym od pięciu tygodni zaobserwować można malejący wolumen.

2015-02-15_analiza_weekendowa_DAX_MACD
Jestem daleki od tego żeby w tej chwili oznajmić, że czekają nas spadki ponieważ wzrosty mogą być wspierane przez bezprecedensowy start europejskiego programu QE oraz obecne mocne zachowanie indexu S&P500. Ale warto zachować czujność i zdawać sobie sprawę, że DAX urósł +16,5% w ciągu 1,5 miesiąca tego roku praktycznie bez większej korekty.

Zapraszam również do analizy indexu amerykańskiego oraz analizy wybranych spółek indexu DAX.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here