Naga MarketsDAX bliski odrobienia strat spowodowanych przez pandemięNiemiecki indeks DAX może odrobić straty spowodowane pandemią COVID-19, jako pierwszy benchmark w Europie. Optymizmowi sprzyja osiągnięcie porozumienia przez przywódców państw Unii Europejskiej w sprawie planowanego programu stymulacji europejskiej gospodarki.

  • Do państw UE trafi pomoc w wysokości 750 miliardów euro.
  • DAX zbliża się do swojego lutowego maksimum.
  • Niemcy zapowiadają dalsze obniżanie podatków w 2021 roku.

Niemcy wsparli gospodarkę 1,3 biliona euro

DAX rośnie od rana we wtorek już o 1,75% i znajduje się w okolicach 13285 punktów. Oznacza to, że indeks jest jedynie 4% od swojego lutowego maksimum. Według Bloomberga, wśród głównych rynków w Europie tylko Szwecja i Dania wypadły w tym roku lepiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po negocjacjach trwających od 17 lipca liderzy państw UE doszli do konsensusu w sprawie programu o wartości 750 miliardów złotych, mającego napędzić gospodarki państw członkowskich po kryzysie.

Zobacz również: Axie Infinity, gra oparta na Ethereum, pozwoli walczyć o złoto

DAX wyszedł w tym roku na zero, ponieważ na dłuższą metę ma znaczenie, że Niemcy i ich gospodarka powinny wyjść z kryzysu lepiej niż wiele innych. Niemieckie akcje również korzystają z tego, że należą do najbardziej płynnych w Europie i dlatego poruszają się nieproporcjonalnie szybko. To bardzo bolało w marcu, a dziś wspomaga to wzrost. – powiedział Andre Koppers, menedżer portfolio w Oberbanscheidt & Cie.

DAX od początku roku wraca na plus. Zyskał 30% w 3 miesiące

Na wsparcie krajowej gospodarki Niemcy przeznaczyli 1,3 miliarda euro, rezygnując ze swojej restrykcyjnej polityki budżetowej. Niemiecki rząd obniżył także podatek VAT z 19% do 16% i z 7% do 5%. Władze federalne zapowiedziały dalsze obniżanie podatków w 2021. Mają to uczynić m.in. przez podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 9696 euro.

Silne ożywienie gospodarcze w Niemczech jest osłabione jedynie przez Wirecard, który stracił ponad 98% swojej wartości po wybuchu skandalu związanego z oszustwem finansowym i zatrzymaniem części byłego kierownictwa firmy.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu DAX w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here