Naga MarketsDAX odnotował wzrostowe otwarcie środowej sesji Inwestorzy zdają się łapać oddech przed publikacją informacji prosto z amerykańskiego banku centralnego. Mogą one pokazać, że czas na normalizację polityki monetarnej właśnie nadszedł. Co to może oznaczać dla giełd i dolara?

DAX i inne europejskie indeksy przed Fed

Na kilkanaście godzin przed publikacją decyzji Fed rynki wydają się odrabiać część strat po zamieszaniu związanym z chińskim deweloperem Evergrande, który ma porozumieć się ze swoimi wierzycielami i uniknąć upadłości.Tym samym w środę, po odbiciu w trakcie poprzedniej sesji, europejskie akcje kontynuowały wzrosty, ponieważ Hengda, jedna z jednostek biznesowych Evergrande, uspokoiła inwestorów ogłaszając, że w czwartek dokona płatności kuponów od swoich krajowych obligacji.

O poranku indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,6 proc., podobnie jak frankfurcki DAX, który wzrósł o 0,7 proc. i znalazł się powyżej poziomu 15300 pkt, podczas gdy francuski CAC 40 zdaje się zyskiwać 1,0 proc.

Chiny łagodzą napięcia na rynku

Zdaje się, że także chiński bank centralny, który poniekąd odciął się od problemów Evergrande, próbuje uspokajać sytuację, aby nie doszło do kryzysu zaufania na rynku międzybankowym. Ludowy Bank Chin zasilił 22 września 2021 r. system bankowy kwotą 120 mld CNY w ramach operacji reverse repo w celu utrzymania płynności. Kwota ta obejmowała 60 mld CNY siedmiodniowych transakcji reverse repo przy stopie procentowej 2,2 proc. oraz 60 mld CNY 14-dniowych transakcji reverse repo przy stopie procentowej 2,35 proc. Przy 30 mld CNY odwrotnych transakcji repo zapadających tego samego dnia, ruch ten spowodował zastrzyk płynności netto w wysokości 90 mld CNY na rynek.

Oczekiwania przed Fed

Oczekuje się, że Rezerwa Federalna utrzyma stopę fed funds na poziomie 0-0,25 proc., a skup obligacji w obecnym tempie 120 mld USD miesięcznie podczas posiedzenia, które zakończy się dziś. Jednak jest szansa na to, że bank centralny USA prawdopodobnie zasygnalizuje zmniejszanie zakupów aktywów jeszcze w tym roku. Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, i inni urzędnicy powtarzali, że Fed rozpocznie tapering w tym roku, ale inwestorzy czekają na więcej szczegółów, szczególnie po tym, jak ostatnio pojawiły się mieszane dane gospodarcze.

Fed opublikuje również zaktualizowane prognozy wzrostu i inflacji, a tzw. dot plot może ostatecznie pokazać presję na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym roku. Warto w tym miejscu dodać, że Fed prowadzi operacje reverse repo, której kwota przekroczyła już 1,2 bln USD. To oznacza, że tyle pieniędzy nie może znaleźć dla siebie miejsca na rynku pieniężnym i wraca na noc do Fed. Zatem wprowadzenie taperingu wydaje się, że nie wyrządzi nikomu wielkich szkód, ponieważ do zdjęcia z rynku jest ponad 1 bln USD nadpłynności.

Kurs dolara stabilny

Dolar amerykański tymczasem w relacji do euro zdaje się stabilizować w rejonie 1,1700, który z kolei stanowił potencjalne wsparcie w sierpniu. Stąd też decyzja Fed i zmienność, która może pojawić się dziś wieczorem, mogą być kluczowe dla tego poziomu na zasadzie jego obrony lub pokonania. Wydaje się, że rynek wobec tego rejonu nie powinien pozostać obojętny. Decyzja Fed wraz z projekcjami makroekonomicznymi pojawi się dziś o godz. 20:00, a konferencja prasowa Jerome’a Powella rozpocznie się o godz. 20:30.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here