Zaskakująco, piątkowa sesja zniosła czwartkowe spadki na głównych indeksach bazowych. Tym samym w Europie niemiecki DAX, czy francuski CAC40 mogą pochwalić się wzrostami w okolicy 1,0% w skali tygodnia – należy jednak zwrócić uwagę, że to właśnie ten drugi z wymienionych broni najwyższe poziomy od mementu marcowej przeceny. Z drugiej strony miniony tydzień przyniósł blisko 1,0% korektę w przypadku głównego indeksu na Wall Street. Inwestorom za oceanem ciążyły dwa czynniki, które są ze sobą związane.
DAX oraz CAC40 mogą pochwalić się wzrostami w okolicy 1,0%
Z jednej strony inwestorzy nadal obawiają się kolejnej fali pandemii, co przekłada się na dalsze rozszerzanie obostrzeń w kolejnych stanach, a z drugiej rynek negatywnie zareagował na wypowiedzi Sekretarza Skarbu USA, który poinformował, że główne programy pożyczkowe Fed związane z pandemią wygasną już 31 grudnia bieżącego roku. Mimo iż środki te nie były wykorzystywane w dużej skali, były swoistym zabezpieczeniem na najczarniejszy scenariusz.
Te artykuły również Cię zainteresują
Nieco bardziej pozytywny scenariusz rozegrał się na krajowym rynku, gdzie podczas piątkowej sesji WIG20 zyskał kolejne 1,70%, co przypieczętowało ponad 4,0% wzrost w ostatnich 5 sesjach. Obroty sięgnęły blisko 0,9 mld PLN a wśród blue chips prym wiodły ponownie notowania Allegro zyskujące prawie 9,0%.
Na drugim biegunie znalazło się PGNIG ze stratą ponad 3,0%. Na uwagę zasługuje również blisko 5,0% wzrost notowań KGHM, które zyskiwały wraz ze wzrostami cen miedzi. Wśród sektorów z kolei dobrze radziła sobie branża górnica, informatyczna oraz sektor bankowy, którego indeks od lokalnego minimum zyskał już ponad 40%. Nieco słabiej zachowywała się grupa średnich i mniejszych spółek, niemniej w kontekście listopadowych wzrostów, ustąpienie strony popytowej wydaje się oczekiwane.
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
Dzisiejszy dzień w kalendarium makroekonomicznym zostanie zdominowany przez wstępne odczyty listopadowych wskaźników PMI. Z kolei w przypadku krajowych inwestorów uwaga skupiona będzie na odczycie październikowej sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.
Wsparciem dla notowań na GPW może być również informacja o planowanych poluzowaniu ograniczeń w handlu – od 28 listopada czynne będą sklepy w galeriach handlowych oraz parkach handlowych. Z punktu widzenia analizy technicznej, piątkowa sesja przypieczętowała osiągnięcie poziomu 1800 pkt na WIG20, który od teraz będzie stanowił mocne wsparcie. Oporem pozostaje zaś poziom w zakresie 1850-1890 pkt., który w poprzednich miesiącach był testowany z niepowodzeniem.
Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)
Zobacz również:
- Allegro w górę o blisko 9%. WIG20 notuje zwyżkę
- ETH i XRP z wysoką stopą zwrotu. BTC na szarym końcu?
- Kurs funta (GBP/USD) walczy z oporem. Ropa WTI rośnie do 42,9 USD/b