Naga MarketsDAX notuje wzrost o ponad 2%. Europejskie PMI lepsze od oczekiwanegoPo piątkowym odbiciu piątkowym początek tygodnia przyniósł kontynuację wzrostów na głównych rynkach w Europie, co sugerowało zarówno piątkowe zakończenie handlu za oceanem, jak i wczorajszy wynik sesji w Japonii, gdzie tamtejszy indeks Nikkei225 zyskał ponad 2,2%. Nieco niższe, ale nadal mocne wzrosty miały miejsce również w Chinach.

Inwestorzy zadowoleni z wyników PMI oraz ISM

Wspomniany optymizm wśród inwestorów był rezultatem między innymi publikacji danych makroekonomicznych, które okazały się lepsze od oczekiwań. Finalne dane PMI przemysłu za lipiec, zarówno w przypadku Japonii, Chin czy gospodarek europejskich wyraźnie przebiły konsensu rynkowy. W przypadku całej strefy euro odczyt wyniósł 51,8 pkt. gdy ekonomiści spodziewali się 51,1 pkt. vs 47,4 pkt. Z kolei w przypadku krajowej gospodarki wskazanie wyniosło 52,8 pkt. gdy eksperci oczekiwali 50,0 pkt., a odczyt za czerwiec wyniósł 47,2 pkt. Dane makro towarzyszyły inwestorom do końca sesji w Europie, a wsparciem kolejnym okazały się lepsze od oczekiwań publikacje indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu, który w lipcu wzrósł do 54,2 pkt. przy prognozach na poziomie 53,6 pkt. W rezultacie, nieco na boczny plan zeszły informacje o rosnących zakażaniach koronawirusem, a główne indeksy kończyły dzień z nawet z ponad 2,0% wzrostem jak to miało miejsce w przypadku niemieckiego DAX, czy brytyjskiego FTSE100.

Na globalnym optymizmie korzystali również krajowi inwestorzy. WIG20 zyskał blisko 2,1%. Gwiazdą blue chips były notowania Dino Polska ze wzrostem na poziomie 9,05%, mimo iż nie pojawił się żaden raport bieżący czy komentarz zarządu – wszystko wskazuje na rosnące oczekiwania co do najbliższych wyników, które powinny pozytywnie zaskoczyć, o ile dobre wcześniej opublikowane rezultaty Jeronimo Martins mogą być tu wskazówką. Z kolei na drugim biegunie znalazła się branża paliwowa, Lotosem i PKN Orlen na czele. Wartym odnotowania jest również mocny wzrost indeksu sWIG80, który zyskał ponad 3,0% i w znaczonej części odrobił już zeszłotygodniową przecenę.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na brak ważniejszych danych w kalendarzu makroekonomicznym, poranny handel powinien pozostawać pod wpływem wczorajszego zamknięcia na Wall Street, gdzie technologiczny Nasdaq100 zanotował nowe historyczne szczyty. Nieco słabiej wypadł główny indeks S&P500, który zyskał 0,72%, ale pozwoliło to na osiągnięcie poziomów najwyższych od marcowej przeceny. Nastroje na globalnych rynkach mogą okazać się kluczowe w kontekście WIG20, który wczorajszy handel zakończył w okolicach psychologicznego poziomu 1800 pkt.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here