Spanikowany inwestor na niemieckiej giełdzieDAX jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji. Jednak ten rok nie może zaliczyć do udanych. Indeks spadł od styczniowego szczytu z poziomu 13590 o przeszło ponad 2500 punktów i podczas dzisiejszej sesji był notowany najniżej od początku roku docierając niemal do poziomu 11000. Czy w tym roku jest jeszcze szansa na „rajd świętego mikołaja”?


Analiza interwału tygodniowego

Po ponad 500 punktowej reakcji wzrostowej na poziom 50% zniesienia Fibonacciego mierzonego od 2016 roku, niemiecki indeks ponownie dotarł do tegorocznych minimów. Dax pozostaje w tendencji spadkowej od początku roku, a kolejny test tego ważnego poziomu zwiększa szanse na jego przebicie. Nieco niżej znajduje się ważny poziom wymienności 10816. Z drugiej strony dopiero przebicie 11700 pozwoliłoby na wyhamowanie tegorocznej presji podażowej i otwarłoby drogę do poziomu 12460.

DAX najniżej od początku roku. Co dalej z niemieckim indeksem?

Analiza interwału dziennego

Dzisiejsze przebicie minimum na poziomie 11044 z pewnością przyczyniło się do wybicia wielu pozycji na stop lossie. Jednak jeśli kupujący zdołają dokonać dziennego zamknięcia nad tym poziomem w dalszym ciągu istnieją szanse wzrostowe.

DAX najniżej od początku roku. Co dalej z niemieckim indeksem?Analiza interwału czterogodzinnego

Choć klasyczna analiza price action oraz podstawowe wskaźniki wolumenu wskazują na trend spadkowy, istnieje kilka przesłanek, które dają nadzieję na możliwe wzrosty od poziomu 11000. Jedna z większych stref wolumenowych na interwale H4 w dalszym ciągu zawiera w sobie cenę i dopiero po jej przebiciu będzie można mówić o dalszych spadkach. Dodatkowo skumulowana delta cały czas pozostaje w tendencji wzrostowej. Przebicie lokalnego poziomu wymienności 11226, który tworzy konfluencje ze zniesieniem 50% Fibo pozwoli na silniejsze odreagowanie cenowe. Z drugiej strony niemiecki indeks pozostaje w negatywnej strukturze pivotowej z punktem kierunkowym bardzo wysoko w okolicach strefy 11531 – 11560, gdzie znajduje się szczyt z zeszłego tygodnia oraz największa ilość przehandlowanych kontraktów. Dodatkowo wskaźniki POC oraz VWAP również sugerują dalsze spadki. Silne przebicie poziomu 11048 lub 11008 może być okazją do zawarcia pozycji krótkiej na potencjalnych re-testach.

DAX najniżej od początku roku. Co dalej z niemieckim indeksem?

 

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBNY Mellon: GBP/USD może osiągnąć poziom 1.10 w przyszłym roku
Następny artykułBlok po 22 – 20 listopada 2018: EUR/USD, USD/CAD
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here