Naga MarketsDziś mam Państwu do zaoferowania nieco retrospekcji, jak chodzi o DAX-a. I nie zamierzam nikomu wmawiać, jak łatwo było dziś zarobić, czy jak oczywisty scenariusz rysował się przed nami. Analiza ta będzie miała bardziej wydźwięk felietonu edukacyjnego, w którym postaram się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

XM_DAX_1712_c
Mocny opór na 10 900

Po wczorajszym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, na którym zapadła decyzja o pierwszej od 9 lat podwyżce stóp procentowych, dolar został mocno zmiksowany – umacniał się i słabł naprzemian. Ale pewną niespodziankę, a przynajmniej w świetle obiegowych opinii, zrobiły mi indeksy. Szczerze powiedziawszy nie miałem pomysłu na giełdy, ponieważ krąży opinia, że EPS (wskaźnik zarobków na akcję) w USA się łamie, że stopy procentowe odciągną kapitał z giełdy, itp. Tymczasem Janet Yellen wyraziła wielką pewność względem gospodarki i jednocześnie projekcje przyszłych stóp procentowych zostały nieco obniżone, więc giełdy ruszyły do ataku.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]DAXa oraz inne światowe indeksy rozgrywać możesz u brokera XM[/pullquote]

Wstając dziś rano widziałem pokaźne wzrosty na koniec sesji USA wczoraj oraz w sesji azjatyckiej. Pomyślałem, wyśmienite nastroje, pewnie DAX również urośnie. Jednak jak tu kupić duże ilości akcji czy kontraktów, kiedy nikt nie chce sprzedać? Trzeba sprawić, żeby ludzie sprzedawali. Dokładnie o 8:00 ruszyła lawina sprzedaży która utworzyła świecę 5-minutową liczącą 110 punktów zakresu (!). Po tym wydarzeniu, rynek porusza się już niemal w jedną tylko stronę – w górę.

XM_DAX_1712_b

Nie jest to prorocze odkrycie, mówił o tym dużo Rafał Zaorski podczas swoich wystąpień na Trading Jam Session, jednak dziś zdecydowałem się opisać ten ewidentny przypadek tzw. ‘sięgania po płynność’ dla osób, które albo nie miały okazji posłuchać pana Zaorskiego, albo nie do końca zrozumiały tę filozofię. Arkusz zleceń działa tak, a nie inaczej – do tego “inaczej” przyzwyczaili nas już brokerzy tworzący rynek CFD (market-makerzy) – że próbując kupić znaczne ilości akcji bądź kontraktów musimy znaleźć podaż po odpowiedniej cenie. Jeśli chcemy kupić 1000 kontraktów, a głębokość rynku na 10 najbliższych 10 punktach to ledwie 100 kontraktów (przykładowo), to musielibyśmy podbić cenę o 10 punktów i wciąż mielibyśmy w kieszeni tylko 10% zlecenia.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Rafała Zaorskiego spotkasz na FxCuffs 2016, jako jednego z prelegentów.[/pullquote]

Gdyby rynek zrozumiał nasze plany, to kto zechciałby sprzedać nam resztę? Możemy też postawić zlecenie z limitem i poczekać na wypełnienie, ale na rynku, gdzie brakuje sprzedających, możemy się po prostu nie doczekać. Dlatego wielki gracz może równie dobrze wykorzystać posiadane już kontrakty albo krótką sprzedaż, by zdołować cenę w momencie niskiej płynności na rynku. W ten sposób wszyscy obecni posiadacze długich pozycji staną w obliczu topniejących zysków lub wręcz powiększającej się straty. Zamykając długie pozycje stają się w ten sposób sprzedawcami, który duży gracz pragnący dokonać zakupów tak bardzo potrzebuje. Takie “trzepanie kieszeni” to popularna zagrywka stosowana w zmaganiach podaży i popytu, ale dziś było ją widać nader ewidentnie.

XM_DAX_1712_aa

Propozycje zmian Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych mogą oznaczać zwolnienia setek europejskich analityków sell side.
Siedzę i patrzę jak rosną beze mnie 😉

Czy sama wiedza wystarczy? W takiej sytuacji jak dziś, miałem wszelkie powody sądzić, że po “trzepaniu kieszeni” będziemy mieć wzrosty. Powiecie – “nic tylko kupować”. Dla małego, lewarowanego tradera poziom wejścia ma jednak znaczenie. Im bardziej cena spada, tym bardziej próbujemy łapać spadający nóż. Skąd mamy wiedzieć, czy spadnie 50, 100 czy 200 punktów? Kiedy jednak szybko odbija, natychmiast rośnie poziom ryzyka, który musimy zaakceptować. Stąd jednym z dobrych pomysłów jest wchodzenie w korekcie, rzędu 38.2-50% impulsu. No i tej korekty mi dziś zabrakło. Rynek odjechał 250 punktów w górę, bez oglądania się za siebie. Było kilka momentów, kiedy chciałem wejść z ręki, ale żaden nie był zgodny z moim systemem transakcyjnym. W związku z tym dzisiaj tylko kibicuję gryząc palce i pisząc tę retrospekcję w nadziei, że komuś z Was się przyda :).

PS. Jak tam, udało Wam się złapać te wzrosty?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here