Naga MarketsDAX już nie 30, a 40. Pogrubiony indeks traci 2,9% w pierwszy dzień notowańNiemiecki referencyjny indeks akcyjny DAX przechodzi w poniedziałek, 20 września 2021 roku, największy w historii przegląd, powiększając się z 30 do 40 spółek. Jak twierdzą analitycy zapewnia to mile widzianą dywersyfikację, ale utrzymuje staromodny, głęboko cykliczny charakter indeksu, narażony na zmiany sytuacji gospodarczej w Niemczech. W trakcie pierwszego dnia notowań DAX 40 (już nie DAX 30) traci około 2,9% i testuje najniższe poziomy od 4 miesięcy.

 • Zapowiadane już rok temu zmiany weszły w życie po piątkowej sesji 17 września, a poniedziałek to pierwszy dzień notowań poszerzonego indeksu
 • Dodanie kolejnych 10 spółek ma lepiej oddawać obraz niemieckiej gospodarki, twierdzi Qontigo, spółka prowadząca indeks
 • Nowe podmioty to: Airbus, Zalando, Siemens Healthineers, HelloFresh, Symrise, Sartorius, Porsche Automobile Holding, Brenntag, Puma and Qiagen
 • Inwestorzy mają jednak nadzieję, że zmiany pozwolą również poprawić wyniki indeksu, który w ostatnim czasie radził sobie słabiej od indeksów z Wall Street
 • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

DAX 40 traci niemal 3 procent w trakcie pierwszego dnia notowań

Wśród nowych spółek DAX znaleźli się liderzy branży internetowej Zalando i HelloFresh, spółki z branży zdrowotno-technologicznej Siemens Healthineers, Sartorius i Qiagen, które wprowadzają różnorodność w sektorach.– Jednak indeks nadal skupia się cyklicznie na branżach chemicznej, motoryzacyjnej i przemyśle. 40 proc. cyklu uzupełniają spółki takie jak Symrise, Brenntag, czy Porsche – zauważa Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro.

Jak dodaje Laidler, Pozostałe zmiany w indeksie obejmują wymogi rentowności dla spółek, które wykluczą spółki z wysokim wzrostem przy jednoczesnych stratach na akcjach, jak skompromitowany Wirecard, ale również niemieccy pionierzy mRNA BioNTech (BNTX) oraz CureVac (CVAC), którzy zdecydowali się przenieść na NASDAQ.

– Zmiany na indeksie DAX mogą być staromodne, rozczarowujące dla tych, którzy oczekują ukierunkowania na technologię w stylu amerykańskim. Sądzimy jednak, że jest to atut w dzisiejszym cyklicznym odbiciu PKB i utrzymujemy pozytywną ocenę rynku niemieckiego. Wyceny są atrakcyjne, a ożywienie wzrostu powinno trwać dalej – podsumowuje Laidler w komentarzu przesłanym drogą mailową przez eToro.

Patrząc jednak na wykres poszerzonego indesku DAX 40 widać, że dodanie nowych spółek jak na razie mu nie służy, a czkawką odbija się szerokorynkowa awersja do ryzyka wywołana przez kryzys rynku nieruchomości w Chinach. W efekcie DAX 40 traci 2,9%, a wraz z nim spada zdecydowana większość starych i nowych spółek wchodzących w jego skład.

DAX 40 notowany jest w poniedziałek po raz pierwszy. Źródło: Tradingview.com
DAX 40 notowany jest w poniedziałek po raz pierwszy. Źródło: Tradingview.com

Rozszerzenie głównego indeksu niemieckiej giełdy to jednak nie wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone.

POBIERZ EBOOK JAK HANDLOWAĆ INDEKSAMI GIEŁDOWYMI

invest

Deutsche Börse wprowadza zmiany w swoich indeksach. Co jeszcze się zmieniło?

Równocześnie indeks MDAX – średnich spółek – zostanie zmniejszony o 10 z nich, stając się indeksem MDAX 40. Jest to zdecydowanie największa reforma w ponad 30-letniej historii niemieckiego indeksu.

– Niemiecka giełda postanowiła uszczelnić system prawny poprzez reformę czterech filarów: kapitalizacji, zyskowności spółki, raportowania danych oraz kontroli a dodatkowo dołączyć do indeksu 10 spółek w celu jego większego upłynnieniakomentował 2 tygodnie temu Maksymilian Bączkowski.

Dokładniejszy opis zmian przygotował zespół analityków domu maklerskiego X-Trade Brokers (XTB). Jak zauważa Michał Stajniak, do członkostwa w nowym indeksie DAX zakwalifikować będą się mogły jedynie spółki, które odnotowały dodatni wynik EBITDA za ostatnie dwa lata obrotowe.

Ta zmiana nie jest do końca nowa, bo weszła w życie już w grudniu 2020 roku, jednak zbliżająca się metamorfoza indeksu będzie pierwszą sytuacją, w której zostanie ona zastosowana w praktyce jako kryterium przyjęcia nowych spółek (od grudnia 2020 roku do września 2021 roku skład indeksu DAX nie uległ zmianie).

– Ponadto, członkostwo w indeksie będzie również zależało od tego, czy dana spółka regularnie i bez opóźnień publikuje swoje sprawozdania finansowe oraz, czy posiada niezależną komórkę odpowiedzialną za audyt wewnętrzny.

Wyszczególnienie konieczności posiadania wewnętrznych organów kontroli oraz przestrzeganie dobrej etyki komunikacji z inwestorami może być dla niektórych zastanawiające. Jakby nie patrzeć mówimy o indeksie największych niemieckich spółek giełdowych, które raczej nie powinny mieć z takimi rzeczami problemu – komentuje Stajniak.

10 nowych spółek z indeksu DAX traci w poniedziałek

Warto zwrócić uwagę, że większość z nowych członków indeksu DAX radziła sobie bardzo dobrze wobec niepewności związanej z pandemią, jednak pierwszy dzień notowań w ramach poszerzonego indeksu nie jest dla nich łaskawy. W gronie 30 „starych członków” 20 września zyskuje jedynie sześć spółek, a na rynkach widać ewidentną awersję do ryzyka.

W gronie nowicjuszy spada 8 z 10 podmiotów, a 2 zyskowne notują bardzo skromne zyski:

 • Airbus, skrót AIR, traci 2,22%
 • Brenntag, skrót BNR, traci 2,64%
 • HelloFresh, skrót HFG, traci 2,11%
 • Porsche Automobile Holding, skrót PAH, traci 4,82%
 • Puma, skrót PUM, traci 1,8%
 • Qiagen, skrót QIA, rośnie o 0,3%
 • Sartorius, skrót SRT, traci 4,58%
 • Siemens Healthineers, skrót SHL, traci 0,17%
 • Symrise, skrót SY1, rośnie o 0,09%
 • Zalando, skrót ZAL, traci 4,5%

Deprecjacja indeksu DAX 40 z pewnością wynika po części z jego rozszerzenia, jednak patrząc na notowania innych rynków giełdowych, niedźwiedzie nastroje wpisują się raczej w szerszy, globalny obraz. Indeks S&P 500 traci na otwarciu nowego tygodnia 1,4% i testuje poziomy z drugiej połowy lipca, a polski WIG20 osuwa się o ponad 2,8% naruszając 50-dniową EMA, która stanowiła strefę wsparcia od końca marca.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs usd on line | wti kurs | pkobp kurs | celon akcje rekomendacje | cd projekt kurs | kurs akcji pkp cargo | akcje cdprojekt |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here