Naga MarketsNapis DAX na drewnianym tle paneliPoniedziałek przyniósł sesję przełamania na WIG20 po trzech miesiącach konsolidacji. Przy poziomie obrotów sięgających 1,6 mld zł na GPW, WIG20 zakończył dzień z wynikiem -2,86%, jedynie nieznacznie lepiej od mWIG40 (-2,93%) i gorzej od sWIG80 (-2,12%).

Poniedziałkowa wyprzedaż na europejskich i światowych giełdach

Wyprzedaż nie była spowodowana czynnikami lokalnymi lecz znaczącym pogorszeniem sentymentu na rynkach bazowych. Sprzyjało temu szereg powodów. Inwestorzy w Europie reagują na pogarszające się statystyki zachorowań na Covid-19, które zwiększają prawdopodobieństwo powrotu gospodarczych obostrzeń. Dodatkowo z rynku amerykańskiego, na którym rozpoczęła się cała fala korekty spółek technologicznego, napływają kontrowersyjne informacje wokół producenta aut elektrycznych Nikola, trafiając na podatny grunt i sprzyjają ucieczce od akcji.

Co gorsze dla giełdowych byków, na rynki napłynęły pomimo powyższych, jeszcze kolejne negatywne informacje, tym razem dla sektora bankowego. Mianowicie z wielkiego śledztwa Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) wynika, iż część największych na świecie banków takich jak HSBC, JPMorgan Chase, czy Deutsche Bank mogło być zaangażowane w pranie brudnych pieniędzy ze wschodu o wartości 2 bilionów dolarów, co jednoznacznie wpłynęło na sentyment wobec całego sektora (WIG-Banki -4,5%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Po zamknięciu notowań w Europie amerykańskie indeksy odrobiły znaczącą część spadków z poprzednich godzin sesji. W związku z powyższym, pomimo iż w godzinach porannych notowania kontraktów na S&P 500 znajdują się na nieznacznym minusie, europejskie indeksy będą musiały dostosować się do przetasowań z drugiej części wczorajszej sesji w USA.

Notowania kontraktów na DAX30 wskazują na 0,8% wzrost i także analogicznego odbicia spodziewamy się podczas otwarcia indeksów w Warszawie. Dalsza część sesji będzie zdominowana już przez sentyment na rynkach bazowych. Lokalnie wydarzeniem dnia jest wezwanie PKN Orlen na 100% akcji Energii po 8,35 zł z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu na giełdzie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here