Naga MarketsNapis DAX na drewnianym tle paneliNowy tydzień handlowy rozpoczął się z przytupem, wszystko za sprawą Donalda Trumpa, który uaktywnił się na Twitterze. Prezydent USA zagroził ponownym wprowadzeniem ceł na aluminium i stal, które są importowane z Brazylii i Argentyny. Ponadto Trump ponownie skrytykował Rezerwę Federalną za zbyt drogiego dolara. Do tego wszystkiego przemysłowy wskaźnik ISM z USA zaskoczył negatywnie, co tylko spotęgowało gorsze nastroje na rynku akcji. 


DAX traci 2% w poniedziałek

Pomimo, że poniedziałki z reguły bywają “leniwe” dzisiejsza sesja zaskoczyła sporą zmiennością. Wszystko za sprawą wzmożonej aktualności Donalda Trumpa na Twitterze. Pomimo, że tak naprawdę nałożenie ceł na Brazylię i Argentynę może niewiele zmienić w światowej gospodarce, to po raz kolejny pokazało nieobliczalność i wybuchowość prezydenta USA. Nastroje uległy wyraźnemu pogorszeniu, indeksy w Europie i USA zanurkowały. Inwestorzy prawdopodobnie pogodzili się też z faktem, że obecna retoryka Trumpa nie wskazuje na porozumienie handlowe z Chinami w tym roku. Ponadto o 16:00 opublikowany został wskaźnik ISM dla sektora przemysłowego, który okazał się gorszy od oczekiwań, co spotęgowało spadki.

Przyjrzyjmy się sytuacji na niemieckim indeksie giełdowym DAX. Wczorajszy dzień rozpoczął się dobrych nastrojach, indeks zdołał ponownie wyjść powyżej strefy górnego ograniczenia boxa konsolidacyjnego przy 13300 pkt, radość nie trwałą jednak długo. Zaraz po tym, jak Trump zaczął postować na twitterze, nastroje uległy wyraźnemu pogorszeniu. Dax, jak i inne indeksy giełdowe zaczęły spadać, a kolejne godziny przyniosły pogłębienie przeceny.  Spadki przyspieszyły po tym jak kurs “zerwał” 100 okresową średnią kroczącą. Aktualnie kontrakt na DAX znajduje się na najniższych poziomach od miesiąca, dopóki nie zobaczymy powrotu powyżej strefy zaznaczonej na fioletowo, scenariusz spadkowy jest bazowym. W przypadku kontynuacji spadków niewykluczony jest nawet ruch w kierunku dolnego ograniczenia układu Overbalance przy 12680 pkt. Jednak w przypadku odbicia, oporem pozostaje poziom 13140 pkt.

Wykres DAX giełda
DAX interwał H4


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here