Naga MarketsLibra – firmowana przez Facebooka oraz 27 podmiotów wchodzących w skład Stowarzyszenia Libra globalna waluta cyfrowa, do tej pory napotkała na sprzeciw ze strony regulatorów oraz prawodawców na całym świecie. Ostatnio niemiecki minister finansów Olaf Scholz stwierdził, że Libra zostanie w jego kraju odrzucona, zaś minister finansów Francji Bruno Le Maire zapowiedział, że zablokuje rozwój Libry w Europie. Pomimo to jeden ze współtwórców projektu, David Marcus stwierdził ostatnio, iż oficjalny start Libry nadal planowany jest na rok 2020.


Uruchomienie Libry nadal planowane na rok 2020

Marcus potwierdził, że uruchomienie Libry jest nadal planowane na 2020 rok w wywiadzie udzielonym szwajcarskiemu dziennikowi NZZ. Jego zdaniem poważniejszym wyzwaniem jest wdrożenie nowej waluty cyfrowej i jej adopcja przez użytkowników. „Moim zdaniem większym wyzwaniem będą problemy związane z szerszą akceptacją Libry przez użytkowników, niż kwestie regulacyjne.” Według Marcusa  będą oni potrzebować czasu by przekonać się, do jakich celów można zastosować Librę. Ponadto przewiduje on, iż na początku nowopowstała sieć napotka na „znaczne trudności” przez to, że osoby zainteresowane korzystaniem z nowej waluty będą musiały przejść przez złożone procedury dotyczące potwierdzenia tożsamości.

Libra nie zagraża polityce monetarnej i stabilności finansowej

Marcus w wywiadzie odniósł się do obaw ze strony organów regulacyjnych jakoby firmowana przez Facebooka waluta mogła zagrozić polityce monetarnej banków centralnych i doprowadzić do destabilizacji globalnego systemu finansowego, co związane jest z tym, że do Libry miałoby dostęp ponad 2,7 mld użytkowników Facebooka, WhatsApp oraz Instagrama. Marcus przedstawił argumenty przemawiające przeciwko takim twierdzeniom.

“Dla każdej Libry deponowane są waluty tradycyjne w stosunku 1 do 1 i nie dochodzi do tworzenia nowych pieniędzy. Nie ma to żadnego wpływu na stopy procentowe czy zyski. Pod tym względem rezerwa Libry nie może również zakłócić polityki monetarnej. Tak czy owak, jest mało prawdopodobne, by użytkownicy w przyszłości płacili za espresso za pomocą Libry. Zamiast tego, będą z niej korzystać tam, gdzie oferuje ona korzyści, w takich dziedzinach jak płatności międzynarodowe czy mikro płatności.”

W kontekście głośnych ostatnimi czasy zarzutów stawianych Facebookowi dotyczących nieuprawnionego korzystania z danych użytkowników, Marcus zapewnił, iż Facebook nie będzie miał dostępu do danych z Calibra – portfela do obsługi transakcji w ramach Libry. Podkreślał, iż dane w ramach sieci mediów społecznościowych będą oddzielone od informacji sieci płatności Libra.

Zobacz również: David Marcus: Libra nie będzie tworzyć nowych pieniędzyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here