Naga MarketsPoczątek tygodnia przyniósł solidne wzrosty na Wall Street, których fundamentem była m.in. nadzieja inwestorów na zawarcie porozumienia w sprawie pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Ponowne dyskontowanie pakietu wynikło z ogłoszenia Nancy Pelosi, że Demokraci przedstawili projekt ustawy o wartości 2,2 bln dolarów. Pierwszy plan zakładał wartość pomocy na 3,4 bln dolarów, a więc nowy projekt zmierza w kierunku kompromisu z Donaldem Trumpem, który nie zgodziłby się na zbyt dużą pomoc.

Początek tygodnia przyniósł solidne wzrosty na Wall Street

Popyt górował nad podażą również na krajowym rynku, przy czym indeks blue chipów zyskał niemal 4%. Co więcej żadna z 20 spółek wchodzących w skład WIG20 nie zakończyła dnia na minusie. Liderem wzrostów, drugi dzień z rzędu, był sektor energetyczny, który kontynuował rajd zapoczątkowany w piątek i wzmocnił się o przeszło 7%. Od 10 letniego minimum odbił się indeks WIG-Banki, którego przedstawiciele w dużej mierze ucierpieli na pandemii poprzez obniżenie stóp procentowych czy zawiązanie rezerw na wypadek niewypłacalności kredytobiorców.

Ponad 5% zyskał indeks WIG-Leki, z czego połowa to zasługa rosnącego o 18% Mabionu. Najgorszą spółką w ramach kluczowych indeksów był DataWalk, który przecenił się o 13% w ostatniej godzinie handlu. Wyprzedaż walorów spółki spowodowało podanie informacji o emisji do 421 tys. akcji po cenie 154,8 zł (z wyłączeniem prawa poboru). Za sprawą niemieckiej prezydencji powrócił wątek powiązania budżetu unijnego z praworządnością, co mogłoby obciążyć Polskę oraz Węgry.

WIG w układzie dziennym

Adam Dudoń

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here