Dash – co to jest?

Jest to kryptowaluta powstała w styczniu 2014 roku, oparta na dokonaniach Satoshi Nakamoto, uznawanego za twórcę Bitcoina. Zaprojektowany przez Evana Duffielda zdaniem wielu sympatyków ma największe szanse zastąpić BTC w roli najpopularniejszej kryptowaluty i stać się pierwszym, globalnym środkiem kryptopłatności. 
Dash cena

Dash kursDash – historia powstania

Dashcoin to kryptowaluta stworzona przez Evana Duffielda, który próbował przekonać do swojej wizji deweloperów kontynuujących dzieło Nakamoto. W wyniku braku zainteresowania ze strony społeczności Bitcoina postanowił on rozpocząć własny projekt, który pierwotnie nosił miano Xcoin. Jednak już krótko po debiucie Duffield zrezygnował z tej nazwy i do marca 2015 roku rozwijana przez niego i jego zespół kryptowaluta nazywana była Darkcoinem. Dopiero w 2015 roku Darkcoin ostatecznie zmienił nazwę i zaczął stawać się rozpoznawalny jako Dashcoin.

Dash wyróżnia się na tle innych kryptowalut kilkoma cechami. Pierwszą z nich jest sama budowa coina, która oparta jest na algorytmie X11. Ta będąca kombinacją 11 algorytmów procedura uważana jest za jedną z bardziej bezpiecznych, gdyż do skutecznego unieruchomienia sieci potrzebne jest złamanie zabezpieczeń wszystkich 11 algorytmów naraz. Co więcej, X11 pochłania około połowę mniej energii niż inny popularny algorytm, Scrypt co usprawnia mining. Jednocześnie kryptowaluta posiada zoptymalizowany stopień trudności wydobycia, chroniąc ją przed gwałtownymi zmianami wyceny.

Różnic między Dashcoin a pozostałymi kryptowalutami jest jednak więcej a najważniejszą wydaje się system masternodów. Są to węzły sieci podobne do tych, które obecne są sieci Bitcoina. Różnica wynika jednak z faktu, że masternody Dashcoina są zobligowane do dostarczania usług na odpowiednim poziomie. Aby zostać masternodem użytkownik musi zabezpieczyć w swoim portfelu 1000 Dash oraz uruchomić serwer o odpowiednich parametrach, podłączając go do sieci. Korzyści z świadczenia usług na rzecz społeczności są wysokie – masternody otrzymują 45% nagrody otrzymanej za wykopanie bloku. Co więcej, posiadacze węzłów masternode mają prawo głosu i decydują o alokacji środków z budżetu zespołu Dashcoin.

PrivateSend

Usługa ta udostępniana jest przez węzły masternode, które mieszają Dashcoiny zwiększając poziom anonimowości obu stron transakcji. Podobnie jak w przypadku walut tradycyjnych ciężko jest śledzić pojedyncze monety, tak w przypadku PrivateSend niemal niemożliwym staje się wskazanie źródła z którego zostały wysłane Dashcoiny. Usługa ta ograniczona jest do wartości 1000 Dash i wymaga kilku sesji by proces anonimizacji przebiegł poprawnie.

InstantSend

To kolejna, unikalna i zdaniem wielu przełomowa cecha Dashcoina. Sieć masternodów umożliwia natychmiastowe i nieodwracalne transakcje pomiędzy użytkownikami. Cały proces trwa do kilku sekund i kosztuje ułamki dolara.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

2 KOMENTARZE

  1. 3. Aha, i PrivateSend nie jest ograniczony do 1000 Dash, ale umożliwia wydawanie anonimowych nominałów od 0,01 Dash do nawet 10 Dash. Np. 125,47 Dash, ale już 0,005 zostanie zaokrąglone w górę do 0,01 jeśli chcemy, aby było w pełni anonimowe lub możemy rozbić sobie nominał 0,01 Dash sami przed wydaniem.

  2. Dobra robota z tym zwięzłym podsumowaniem.
    Kilka uwag:
    1. Dashcoin to nie to samo co Dash.
    2. Dużo ciekawych informacji jest na reddicie: https://www.reddit.com/r/dashpay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj