Naga MarketsDasCoin to piramida finansowa - UOKiK potwierdza i wzywa do wypłaty środków. Chodzi nawet o 250 mln zł?Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w datowanej na połowę grudnia decyzji potwerdził, że DasCoin jest piramidą finansową „naruszającą zbiorowe interesy konsumentów” nakazując zaniechanie stosowanych do tej pory praktyk, wzywając do oddania pokrzywdzonym klientom zainkasowanych środków oraz zapłaty… 77 zł.


UOKiK domyka sprawę piramidy finansowej DasCoin, decyzja dot. singapurskiego operatora spółki

Wydana w połowie grudnia ubiegłego roku decyzja UOKiK potwierdziła to, co wielu wiedziało od dawna – DasCoin posiada wszystkie cechy piramidy finansowej, będąc jednym z największych tego typu nieuczciwych projektów w Polsce w ostatnich latach.

Sam Urząd po raz pierwszy zainteresował się singapurskim operatorem projektu kryptowalutowego DasCoin, spółką CL Singapore Pte. Ltd w listopadzie 2018 roku, kiedy do prokuratury skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

“Prezes UOKiK podejrzewa, że Spółka CL Singapore Pte. Ltd z siedzibą w Singapurze zajmująca się wprowadzeniem na rynek kryptowaluty DasCoin oraz propagująca sieć niezależnych przedstawicieli „NetLeaders”, wynagradzanych w oparciu o opracowany tzw. Plan Wynagrodzeń NetLeaders to piramida finansowa” – informował UOKiK jeszcze w 2018. Kolejne ostrzeżenie sugerujące, że DasCoin wraz z NetLeaders prowadzą działalność noszącą znamiona piramidy finansowej pojawiło się w kwietniu roku ubiegłego, co badała Prokuratura Okręgowa w Warszawie i prowadząc śledztwo pod sygn. PO 5 Ds. 33.2017.

Sprawa DasCoina ucichła na parę długich miesięcy, jak zauważa jednak w tym tygodniu Dziennik Gazeta Prawna (DGP), UOKiK w połowie grudnia 2019 opublikował oficjalną decyzję w sprawie kryptowalutowej piramidy finansowej w Biuletynie Informacji Publicznej. Co dziwne, Urząd do tej pory nie przedstawił oficjalnej noty prasowej na stronie z Aktualnościami jak miał do tej pory w zwyczaju, przez co ważna decyzja przez ponad miesiąc znajdowała się poza zasięgiem licznych stron.

„Uznaje się za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów działanie przedsiębiorcy CL Singapore Pte. Ltd z siedzibą w Singapurze, polegające na stosowaniu nieuczciwej praktyki rynkowej, w postaci założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida (…) poprzez założenie, prowadzenie i propagowanie sieci Niezależnych Przedstawicieli, zwanej NetLeaders, wynagradzanych w oparciu o opracowany tzw. Plan Wynagrodzeń NetLeaders, który to system uzależnia wynagrodzenie lub inne korzyści materialne otrzymywane przez jego uczestników przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży produktów” – skomentowano w decyzji UOKiK.

W związku z powyższymi, Urząd nakazuje zaniechanie stosowania dotychczasowych praktyk w trybie natychmiastowym, obciążając spółkę CL Singapore Pte. Ltd kosztami przeprowadzonego postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w kwocie 77 zł. Zgodnie z decyzją przedsiębiorstwo musi również „usunąć trwające skutki naruszenia zbiorowych interesów konsumentów” kierując do nich komunikat informujący o możliwości odzyskania części uiszczonej opłaty za licencję (po potrąceniu dotychczas wypłaconych wynagrodzeń). Operator market DasCoin i NetLeaders ma czas na dokonanie zwrotu do 30 dni od złożenia wniosku przez pokrzywdzonego konsumenta.

Prokuratura zbiera dowody, może chodzić o 250 mln zł

„Wyniki analizy dowodów uzyskanych w toku postępowania wyjaśniającego wykazały, że działania CL Singapore Pte. Ltd mogły naruszać obowiązujące prawo, stać w sprzeczności z dobrymi obyczajami i – w konsekwencji – stanowić przejawy naruszenia zbiorowych interesów konsumentów” – napisano w uzasadnieniu do decyzji potwierdzającym, że propagowanie przez NetLeaders produktu jakim jest kryptowaluta DasCoin (DASC) stało w sprzeczności z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów.

DGP w swoim materiale potwierdza, że śledztwo w sprawie DasCoina jest w toku, znajdując się na etapie gromadzenia materiału dowodowego. Zgodnie z obecnymi szacunkami polscy inwestorzy mieli stracić przez projekt 250 mln zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego pseudoprojekt dascoin (green power) jeszcze istnieje? Oszukanych zostało 12 tysięcy Polaków, a to badziewie dalej działa. To jest taka sama piramida finansowa jaką był onecoin, którego założycieli aresztowano. Prawo powinno być tak skonstruowane aby takie piramidy nie mogły powstawać i zwykli inwestorzy nie byli by oszukiwani. Polska prokuratura nie wyciągnęła wniosków z afery Amber Gold i pozwala na działalność dascoina w Polsce co jest skandalem. Promotorzy i naganiacze na tą pseudokryptowalutę już dawno powinni być aresztowani i powinny im grozić wysokie kary więzienia za oszukanie tysięcy niczego nieświadomych inwestorów. A niestety Ci którzy oszukali zakładają nowe piramidy i dalej oszukują przy biernej postawie polskiej prokuratury. Oszuści nie są ścigani ani nowe prawo nie powstaje co jest skandalem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here