Naga MarketsUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) potwierdził w zeszłym tygodniu, że kryptowaluta DasCoin jest piramidą finansową i wezwał jej operatora do wypłaty środków inwestorom, gdzie w samej tylko Polsce chodzić może o 250 milionów złotych. Mike Satoshi, popularny polski YouTuber kryptowalutowy, jest jednak zdania, że do zwrotu pieniędzy, podobnie jak w przypadku innych piramid i nieuczciwych projektów nie dojdzie, wypominając jednocześnie opieszałość polskich organów w walce z oszustami.


Rozmówca Adama Raka na antenie Comparic24.tv ma jednocześnie nadzieję, że polskie organy ścigania oraz nadzoru finansowego zajmą się kwestią promotorów DasCoina, którzy „bezczelnie” oszukiwali konsumentów oraz zarobili spore sumy na marketingu nieuczciwego systemu.

Mike Satoshi: DasCoin piramidą, Polscy inwestorzy bez szans na odzyskanie środków

„Uznaje się za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów działanie przedsiębiorcy CL Singapore Pte. Ltd z siedzibą w Singapurze, polegające na stosowaniu nieuczciwej praktyki rynkowej, w postaci założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida (…) poprzez założenie, prowadzenie i propagowanie sieci Niezależnych Przedstawicieli, zwanej NetLeaders, wynagradzanych w oparciu o opracowany tzw. Plan Wynagrodzeń NetLeaders, który to system uzależnia wynagrodzenie lub inne korzyści materialne otrzymywane przez jego uczestników przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży produktów” – komentował w decyzji UOKiK. Urząd wezwał singapurską spółkę do pokrycia kosztów postępowania w wysokości 77 złotych oraz wypłaty pobranych środków inwestorom, którzy zaangażowali się w projekt.

Mike Satoshi na antenie Comparic24.tv twierdzi jednak, że szanse na odzyskanie funduszy są nikłe, co potwierdzają przykłady wielu innych kryptowalutowych (i nie tylko) piramid finansowych. Zwraca uwagę na fakt, że w tego typu projektach zdecydowana większość środków jest przeznaczana na pokrycie bieżącej działalności nieuczciwego projektu, a jeżeli ten nie generuje żadnych zysków (oprócz wpłat kolejnych inwestorów), to wypłata rekompensat okazuje się niemożliwa.

„Ja nie wierzę w to [wypłatę środków, red.], w każdej piramidzie finansowej trzeba sfinansować całą strukturę, poza tym, że zarabiają twórcy piramidy, ale zarabiają również osoby, które ją promowały. W polskim środowisku wiele osób ma teraz amnezję i nie pamięta, że reklamowało pewien projekt [DasCoin, red.], który przeszedł rebranding i obecnie nazywa się GreenPower (…). Piramidy tak funkcjonują, że trzeba by ją zamknąć w trakcie działalności gdy posiada jeszcze jakieś środki na kontach” – komentuje Mike Satoshi.

Decyzja UOKiK pomoże inwestorom w pozwach przeciwko DasCoinowi

UOKiK po raz pierwszy informował o potencjalnych zagrożeniach związanych z inwestycjami w DasCoina w 2017 roku, następnie w 2018 składając zawiadomienie do prokuratury przeciwko NetLeaders oraz kryptowalucie. Jak twierdzi Satoshi, już wtedy wpłynęło to na większą ostrożność inwestorów, a wydana w grudniu 2019 decyzja pozwoli pokrzywdzonym dochodzić swoich praw przeciwko DasCoinowi w sądzie.

Urząd potwierdził, że DasCoin to piramida, co z pewnością ułatwi walkę inwestorów w sądzie. Decyzja tak naprawdę ma jednak głównie skutki prawne, a innych mogących być ważnymi dla poszkodowanych w ogóle nie posiada” – dodaje polski YouTuber kryptowalutowy.

Same środowisko cyfrowych aktywów w Polsce bardzo szybko uznało DasCoina za piramidę twierdząc, że „system ten nie spina się finansowo”. Pomimo tego bardzo dużo ludzi wierzyło w przyszły sukces DasCoina i straciło swoje środki.

Bardzo ostro na temat inwestujących w DasCoina na antenie Comparic24.tv wypowiadał się wcześniej Tomasz Rozmus, prezes giełdy kryptowalutowej Tokeneo. Stwierdzał między innymi, że DasCoin był przykładem ludzkiej głupoty i że „nie jest mi szkoda tych ludzi”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCo czeka kurs euro (EUR) w 2020 roku? EUR/PLN może spaść do 4,20 zł
Następny artykułRopa WTI wzrośnie do 60 USD za baryłkę? [Buy or Sell]
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

1 KOMENTARZ

  1. Założyciele, promotorzy i naganiacze na pseudokryptowalutę dascoin(green power) powinni z własnych pieniędzy oddać oszukanym prze siebie ludziom ich środki które zainwestowali i stracili. Jeżeli nie mają aby im oddać to powinni trafić na długie lata do więzienia. Tyle w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here