Naga MarketsDanskeBank: Wybory w Niemczech. Angela Merkel faworytką.
Źródło: Wikipedia.de

29.08.2013

Wielkimi krokami zbliżają się wybory federalne w Niemczech, rozpisane na 22 września. Najbardziej prawdopodobne jest, że obecna kanclerz Angela Merkel obejmie ten urząd ponownie. Mimo to, nic jeszcze nie jest przesądzone. Merkel jako kanclerza popiera ok. 54% Niemców, podczas gdy jedynie 23% wybrałoby Steinbrück’a, który prowadzi niezdarną, jak dotąd, kampanię. Jednakże kanclerz nie jest wybierany bezpośrednio, a polityka partyjna nie jest już tak przewidywalna.

Najnowsze sondaże pokazują, że CDU/CSU oraz jej partner koalicyjny FDP mogą liczyć na łączną liczbę 46% głosów. Licząc, że około 11% głosów w wyborach może zostać oddane na partie, które nie przekroczą 5% progu wyborczego, CDU/CSU z FDP mogą uzyskać większość z niewielkim marginesem.

Euro-sceptyczna partia Alternative für Deutschland (AfD), która domaga się obalenia Euro, ma poparcie ok. 3% głosujących w sondażach. Pomimo całego zamieszania związanego z ich programem, może się okazać, że nawet nie wejdą do parlamentu. AfD jednak może mieć wpływ na parlament w inny sposób. Okazuje się, że ponad 1/3 głosujących na tę partię głosowała w 2009 roku na FDP, która obecnie ma poparcie nieznacznie przekraczające 5% próg wyborczy. Gdyby “Alternatywa” zabrała jej jeszcze trochę głosów, to obecnie rządzący koalicjant mógłby również nie wejść do parlamentu. W takiej sytuacji Merkel zmuszona by była do szukania porozumienia z oponentami w ramach wielkiej koalicji.

Opozycyjna koalicja SPD i Zielonych zostaje w tyle z poparciem ok. 33%. Partia Die Linke, którą popiera ok. 10% uprawnionych do głosowania, oświadczyła na początku sierpnia, że nie poprze rządu mniejszościowego SPD/Zielonych. Zresztą, dla tych ostatnich również byłby to związek trudny do zaakceptowania.

Jeśli żadna z obecnych koalicji nie zdobędzie większości w Bundestagu, wielka koalicja CDU-SPD będzie jedną z możliwości. Jednakże żadna z opcji politycznych nie patrzy na to przychylnie. Podczas ostatniej wielkiej koalicji w latach 2005-2009, notowania SPD zanurkowały do najniższego poziomu w okresie powojennym. Merkel mówi, że nie można wykluczać tego rozwiązania, zwłaszcza, że funkcjonowało ono już wcześniej. Z kolei Steinbrück odrzuca publicznie ten pomysł, przy czym nie jest pewne, czy nie zmieni zdania po wyborach.

Źródło: Danske Bank przez eFXnews

Zapraszam do dyskusji na temat rynku Forex, banków centralnych oraz bieżącej sytuacji fundamentalnej na FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here