Naga Marketsdanske bank logoZdaniem analityków Danske Banku, euro do dolara amerykańskiego zmierza wyraźnie w stronę parytetu. W odróżnieniu od przedstawicieli innych dużych banków nie zakładają jednak tak silnych osunięć – w drugiej połowie tego roku EUR/USD ma przesuwać się delikatnie pod linią parytetu (0.99).


Wszystkiemu winna dywergencja

Głównym powodem spadków EUR/USD ze szczytów w okolicach 1.40 z zeszłego roku jest pogłębiająca się rozbieżność polityk monetarnych Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej. W momencie gdy FED rezygnował z QE, ECB zaczęło obniżać stopy procentowe. Gdy Rezerwa Federalna jest coraz bliższa podwyżek stóp, Europejski Bank Centralny prezentuje własną wersję programu luzowania ilościowego.

Jak stwierdzają analitycy Danske, inwestorzy będą decydowali się na zakup bardziej ryzykownych lub pozaeuropejskich aktywów w związku z efektem tak zwanego „gorącego ziemniaka” – wywołać miało go właśnie QE. Wpływa to oczywiście na spadki wspólnej waluty. W tym samym czasie oczekiwania rynkowe odnośnie normalizacji polityki wspierają amerykańskiego dolara. Gdy EUR się osłabia, a USD umacnia nikogo nie powinny dziwić tak wyraźne spadki notowań na najpłynniejszej parze walutowej.

Spadkowe euro przez kolejne pół roku

Danske Bank twierdzi, że w przedziale kolejnych 3-6 miesięcy w związku z europejskim QE, EUR/USD będzie się osłabiać. Z drugiej jednak strony niedobra kondycja euro oraz niższe ceny ropy powinny ulec poprawie szybciej niż spodziewa się tego rynek. W związku z tym Danske widzi EUR/USD poniżej parytetu na 0.99 w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy, później jednak prognozuje wzrosty do 1.08 (w przeciągu dwunastu miesięcy). Dokładniej prezentuje to poniższa grafika:

Prognozy Danske odnośnie EUR/USD
Prognozy Danske odnośnie EUR/USD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here