Naga Marketsdanske bank logoOczekiwania odnośnie luzowania ECB i obawy związane z greckimi wyborami odciskają silne piętno na EUR. Spadki nasiliły się po francuskich i niemieckich komentarzach, które miały sugerować, że usunięcie niewygodnego problemu – jakim jest Grecja – z eurozony to jedna z możliwych opcji.


Co do samej europejskiej gospodarki ostatnio obserwujemy gwałtowny spadek oczekiwań inflacyjnych. Sugeruje to, że rynki nie są przekonane co do ucieczki EZ z pułapki deflacyjnej w najbliższym czasie. Dodając do tego dwa najnowsze problemy – cenę ropy oraz Rosję – może się okazać, że pełnowymiarowy program QE nie zda się na zbyt wiele.

Rynek ropy oraz problem rosyjski

Danske Bank zwraca uwagę, że cena ropy jest obecnie mocno zaniżona. Wpływ na kształtowanie się światowej dynamiki cenowej ma między innymi produkcja łupków. W szerszym okresie ropa powinna jednak złapać bazę – wystarczy, że producenci zmniejsza produkcję i ograniczoną zbyt wysoką podaż.

Zakładając, że spadki ropy są powiązane ze spadkami EUR/USD, to dopóki sytuacja na czarnym złocie nie ulegnie poprawie na Edku również nie mamy co liczyć na lepsze rezultaty. Obrazuje to między innymi wykres porównujący notowania spot EUR/USD oraz ropy brent:

b51

Kolejny problem to Rosja – również cierpiąca z powodu zbyt niskich cen ropy i dodatkowo sankcji nakładanych przez Zachód. Przy tak niskich notowaniach crude oil Federacja Rosyjska może znaleźć się w stanie głębokiej recesji, co negatywnie odbije się również na gospodarce Starego Kontynentu i sile EUR.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here