Naga Marketsdanske-bank-logoNajważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym wczorajszego dnia było bez wątpienia wystąpienie Janet Yellen w Filadelfii. Po niezwykle słabych wynikach majowego raportu non farming payrolls, wszyscy czekali na ton wypowiedzi prezes Fed. Zdaniem analityków Danske, brzmiał on na tyle gołębio, że szanse na czerwcową podwyżkę spadły niemal do zera.


Yellen była znacznie bardziej gołębia niż podczas jej ostatniego przemówienia, Nie powtórzyła również stwierdzenia, jakoby podwyżka w nadchodzących miesiącach była odpowiednim posunięciem, co potwierdza nasze przypuszczenia, że w czerwcu FOMC nie zdecyduje się podwyższyć stóp procentowych – czytamy w dzisiejszym komentarz makroekonomicznym Danske.

Te artykuły również Cię zainteresują
We wrześniu 2015, raport dotyczący zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym również był słaby (choć nie tak słaby jak ten najnowszy) co doprowadziło Danske do przesunięcia prognoz pierwszej od lat podwyżki z grudnia na marzec 2016. FOMC jednak, pomimo prognoz wielu banków inwestycyjnych, zdecydował się podwyższyć stopy procentowe już w grudniu. Należy też pamiętać o tym, że tak złe payrollsy to jeszcze nie gwóźdź do trumny ścieżki podwyżek FOMC. Członkowie Rezerwy monitorują też inne wskaźniki makroekonomiczne takie jak konsumpcja prywatna, oczekiwania przedsiębiorstw czy kondycję rynku nieruchomości. Fed potrzebuje znacznie więcej danych by zinterpretować prawdziwy stan gospodarki Stanów Zjednoczonych niż tylko jedne payrollsy.

Mimo to, naszym zdaniem Yellen nie brzmiała jak prezes banku centralnego, który zamierza podnieść stopy procentowe. Nawet jeśli nadchodzące dane makroekonomiczne okazały się być lepsze od prognoz rynkowych, to Rezerwa Federalna nie znajdzie już czasu by odpowiednio przygotować rynki na podwyżkę w czerwcu. A te są już mocno sceptyczne odnośnie takiego scenariusza.

W tym momencie trzymamy się naszych wcześniejszych prognoz i oczekujemy, że poziom amerykańskich stóp procentowych zmieni się dopiero we wrześniu tego roku. Jeśli w kolejnych miesiącach dane wskażą na brak szans na wrześniową podwyżkę, wtedy jedynym terminem pozostaje grudzień. Nie wierzymy, że Fed podniesie stopy tuż przed wyborami prezydenckimi – podsumowuje Danske.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKontynuacja wzrostów na amerykańskim SP500
Następny artykułGBPCHF – dalej w dół?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here