Naga MarketsAuthor: Emilian Robert Vicol
Creative Commons Attribution License.

Członkowie EBC stwierdzili wczoraj, że wiadomość, którą starali się przekazać podczas zeszłotygodniowego spotkania Rady wcale nie miała tak jastrzębiego wydźwięku jak twierdzą rynki. Główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego – Peter Praet – powiedział, że EBC chodziło tak naprawdę o wzmocnienie instrukcji wyprzedzających, poprzez odwołanie się do znacznego zastoju gospodarczego w strefie euro.

Pojawił się również bardzo ciekawy komentarz ze strony Pana Linde – hiszpańskiego członka Rady EBC. Zasugerował, że EBC będzie musiał podjąć nowe działania w najbliższych miesiącach, aby przygotować się do wygaśnięcia w 2015 roku trzyletnich LTRO (Long Term Refinancing Operation – dzięki operacjom długoterminowego refinansowania bank centralny wpompowuje do systemu bankowego spore kwoty w postaci pożyczek 3-letnich pożyczając bankom komercyjnym pieniądze na wysoce preferencyjnych zasadach).

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej jednak rynek z pewnością stracił wiarę w działania EBC co najwyraźniej widać po ruchach cenowych na euro do dolara amerykańskiego, który obecnie handlowany jest na poziomie 1.3948 – jednym z najwyższych od października 2011.

Danske Bank w swojej rekomendacji tradingowej na ten tydzień stwierdził, że ma zamiar silnie wspierać euro – pomimo wcześniejszych komentarzy EBC. Przedstawicielom banku chodziło przede wszystkim o potencjalny komentarz niemieckiego Ministra Finansów – Pana Shauble – dotyczący zbyt niskich stóp procentowych w strefie euro z perspektywy jego kraju. Dankse jest przekonane, że w najbliższym czasie zobaczymy test poziomu 1.40. Silne opory widoczne są nie tylko na tym poziomie, ale również na 1.4050 oraz 1.4172 (zaznaczone na wykresie niebieskimi liniami).

Wsparcie dla EUR/USD będzie prawdopodobnie kontynuowane tak długo jak nie zobaczymy wyraźniejszych działań ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo dotychczasowej stagnacji, Danske Bank jest przekonany, że może to nastąpić naprawdę szybko. Ekonomiści banku uważają, że inflacja w marcu spadnie do historycznie niskiego poziomu 0,5% r/r. Powinno to utrzeć ścieżkę do przedstawienia nowego programu luzować podczas kwietniowego spotkania banku centralnego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here