Ekonomiści Danske Bank prognozują, że główne środowisko inwestycyjne w 2023 r. będzie charakteryzowało się słabym globalnym wzrostem gospodarczym, niską płynnością i podwyższonymi cenami energii. Zgodnie z tymi założeniami, polski złoty i węgierski forint wyróżniają się jako wyraźni kandydaci do sprzedaży. Przez wzgląd, iż frank szwajcarski historycznie dobrze radził sobie w takich warunkach, zakładają oni wzrost notowań par CHF/PLN oraz CHF/HUF.
SPIS TREŚCI:
Geograficzna bliskość Ukrainy ciąży notowaniom PLN i HUF
Przez wzgląd na geograficzną bliskość Ukrainy, ale także ze względu na ścisłe powiązania gospodarcze Polski i Węgier z Rosją, zarówno węgierski forint jak i polski złoty handlowane są od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z premią za ryzyko geopolityczne.
W ocenie ekonomistów Danske Bank, ryzyko to będzie prawdopodobnie nadal ciążyć na ich walutach w 2023 r.
Polityka NBP zagraża wiarygodności banku centralnego
Ponadto, eksperci dostrzegają, że choć inflacja zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest dwucyfrowa i oczekuje się, że pozostanie taka przynajmniej w pierwszej połowie przyszłego roku, to zarówno NBP jak i MNB wydają się być na końcu swoich cykli podwyżek, a realne stopy procentowe są nadal głęboko ujemne.
W ich ocenie, stanowi to zagrożenie dla wiarygodności banków centralnych, co dodatkowo osłabia zarówno polską, jak i węgierską walutę.
Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach. |
Szwajcaria odporna na kryzys
Z drugiej strony, inflacja w Szwajcarii utrzymuje się na niskim poziomie, co powoduje stosunkowo dużą różnicę w stosunku do Węgier i Polski, wspierając zasadniczo silniejszego franka.
Szwajcarska waluta jest dodatkowo wspierana przez wysoką szwajcarską produktywność i nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, która zwiększyła się, ponieważ kraj ten jest w dużej mierze zasilany energią wodną i w związku z tym został stosunkowo mniej dotknięty gwałtownym wzrostem cen energii.
PLN i HUF skazane na spadki
Ponieważ zarówno Polska, jak i Węgry są zaś importerami energii, saldo rachunku bieżącego obu krajów uległo znacznemu pogorszeniu w ciągu 2022 roku, co w ocenie ekspertów z Dankse Bank powinno implikować niższą wycenę fundamentalną zarówno dla PLN, jak i HUF.
– W związku z tym, zalecamy wejście w pozycję spot outright long CHF w stosunku do równo ważonego koszyka HUF i PLN – wskazali ekonomiści dodając, że taktycznego punktu widzenia, bycie bykiem na CHF wobec PLN i HUF “wygląda atrakcyjnie”.
Kluczowym ryzykiem dla tego scenariusza jest globalny szczyt zacieśniania polityki pieniężnej przy spadającej presji inflacyjnej i przyspieszającym popycie globalnym.
Dodatkowo, frank szwajcarski będzie musiał stawić czoła trudnościom, jeśli SNB nie będzie w stanie zacieśniać polityki monetarnej, a presja inflacyjna będzie bardziej stłumiona niż w innych krajach G10.
Autor poleca również:
- Prognoza kursu funta: osłabienie GBP oczekiwane przez UniCredit w I kw. 2023 roku
- Prognozy kursów dolara, euro, funta oraz jena: “Zbyt wcześnie na kapitulacje dolarowych byków”
- Jak rozegrać Rajd Świętego Mikołaja? Średnio 2% zysku na akcjach w grudniu
|
Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.