Naga Markets

kurs złotego PLNEkonomiści Danske Bank prognozują, że główne środowisko inwestycyjne w 2023 r. będzie charakteryzowało się słabym globalnym wzrostem gospodarczym, niską płynnością i podwyższonymi cenami energii. Zgodnie z tymi założeniami, polski złoty i węgierski forint wyróżniają się jako wyraźni kandydaci do sprzedaży. Przez wzgląd, iż frank szwajcarski historycznie dobrze radził sobie w takich warunkach, zakładają oni wzrost notowań par CHF/PLN oraz CHF/HUF.

Geograficzna bliskość Ukrainy ciąży notowaniom PLN i HUF

Przez wzgląd na geograficzną bliskość Ukrainy, ale także ze względu na ścisłe powiązania gospodarcze Polski i Węgier z Rosją, zarówno węgierski forint jak i polski złoty handlowane są od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z premią za ryzyko geopolityczne.

W ocenie ekonomistów Danske Bank, ryzyko to będzie prawdopodobnie nadal ciążyć na ich walutach w 2023 r.

Polityka NBP zagraża wiarygodności banku centralnego

Ponadto, eksperci dostrzegają, że choć inflacja zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest dwucyfrowa i oczekuje się, że pozostanie taka przynajmniej w pierwszej połowie przyszłego roku, to zarówno NBP jak i MNB wydają się być na końcu swoich cykli podwyżek, a realne stopy procentowe są nadal głęboko ujemne.

W ich ocenie, stanowi to zagrożenie dla wiarygodności banków centralnych, co dodatkowo osłabia zarówno polską, jak i węgierską walutę.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

Szwajcaria odporna na kryzys

Z drugiej strony, inflacja w Szwajcarii utrzymuje się na niskim poziomie, co powoduje stosunkowo dużą różnicę w stosunku do Węgier i Polski, wspierając zasadniczo silniejszego franka.

Bossa

Szwajcarska waluta jest dodatkowo wspierana przez wysoką szwajcarską produktywność i nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, która zwiększyła się, ponieważ kraj ten jest w dużej mierze zasilany energią wodną i w związku z tym został stosunkowo mniej dotknięty gwałtownym wzrostem cen energii.

PLN i HUF skazane na spadki

Ponieważ zarówno Polska, jak i Węgry są zaś importerami energii, saldo rachunku bieżącego obu krajów uległo znacznemu pogorszeniu w ciągu 2022 roku, co w ocenie ekspertów z Dankse Bank powinno implikować niższą wycenę fundamentalną zarówno dla PLN, jak i HUF.

– W związku z tym, zalecamy wejście w pozycję spot outright long CHF w stosunku do równo ważonego koszyka HUF i PLN – wskazali ekonomiści dodając, że taktycznego punktu widzenia, bycie bykiem na CHF wobec PLN i HUF “wygląda atrakcyjnie”.

Kluczowym ryzykiem dla tego scenariusza jest globalny szczyt zacieśniania polityki pieniężnej przy spadającej presji inflacyjnej i przyspieszającym popycie globalnym.

Dodatkowo, frank szwajcarski będzie musiał stawić czoła trudnościom, jeśli SNB nie będzie w stanie zacieśniać polityki monetarnej, a presja inflacyjna będzie bardziej stłumiona niż w innych krajach G10.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułFTX działało nieetycznie i nielegalnie od samego początku, uważa Michael Saylor
Następny artykułKurs USD/PLN cofa się przed decyzją RPP do 4,46 zł. Dane z USA osłabiły dolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.