Naga Markets18 września jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych, Danske Bank prognozuje dalszy kurs pary USD/TRY i uzasadnia swoją opinię licznymi wzmiankami zarówno makroekonomicznymi jak i technicznymi. W opinii banku para USD/TRY zanotuje umiarkowany wzrost w ciągu najbliższych kilku miesięcy.


Bank centralny potwierdził swoją niepodległość, ale…

Podczas gdy agresywna polityka prowadzona od 13 września była chwalona za potwierdzenie niepodległości banku centralnego, tegoroczna 40-procentowa przecena waluty zadała cios gospodarce, która w dużym stopniu opiera się na napływie kapitału zagranicznego, aby utrzymać wzrost gospodarczy na stałym poziomie. Sektor korporacyjny ma deficyt walutowy w wysokości 216 miliardów dolarów, a analitycy twierdzą, że stłumiony popyt na twardą walutę może stać na przeszkodzie trwałemu rajdowi liry.

“Myślę, że to oczywiste, że turecki krajowy sektor korporacyjny utknął w martwym punkcie. Każdy spadek, jaki widzą, jest szansą na zmniejszenie tej ekspozycji”, powiedział Saed Abukarsh, współzałożyciel Dubajskiego funduszu hedgingowego Ark Capital.

Podczas gdy niektórzy traderzy chcieli cieszyć się z zysków na lirze i zajmowali długie pozycje po czwartkowym wzroście kursu, teraz wydają się znajdować po niewłaściwej stronie rynku. Zdanie to podziela między innymi Danske Bank, które spodziewa się dalszej deprecjacji waloru.

Danske Bank prognozuje dalsze spadki

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO. 

Analitycy Danske Banku postrzegają najbliższy okres jako korzystny dla stabilizacji liry tureckiej w średnim terminie oraz stabilny wzrost pary USD/TRY w długim terminie. W ostatnim raporcie napisano:

Wzrost tureckiego PKB spowolnił do 5.2% r/r w II kwartale 2018, z 7.4% r/r kwartał wcześniej. Wzrost produkcji przemysłowej nadal ulega spowolnieniu, ponieważ indeks PMI dla przemysłu utrzymuje się poniżej 50.0. Radykalne zacieśnienie polityki monetarnej przez turecki bank centralny (TCMB) będzie w dłuższej perspektywie dodatkowo hamować ekspansję gospodarczą. Oczekujemy, że wzrost PKB w 2018 r. wyniesie zaledwie 3.5% r/r, redukując projekcję PKB na 2019 r. do 2.6% r/r (poprzednio 3.0% r/r).

– Od połowy lipca 2018 r. spada zainteresowanie tureckimi obligacjami w związku z zawirowaniami wokół TRY i obawami przed dalszym pogorszeniem sytuacji fiskalnej. Zgodnie z analizą techniczną (wskaźnik siły relatywnej) para USD/TRY powinna powrócić do “wartości godziwej” po znaczącej podwyżce stóp.

Zobacz również: Rabobank krótko o głównych indeksach walutowych

– Głównymi zagrożeniami dla naszych prognoz dotyczących TRY są dalsze eskalacje geopolityczne i pogłębiająca się wojna handlowa między Turcją i USA. Bierne stanowisko TCMB przy obecnym kryzysie walutowym może być istotnym zagrożeniem. Podczas, gdy wykluczamy scenariusz stworzenia programu pomocy MFW dla Turcji to uważamy, iż polepszenie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi przyczyniłoby się do stabilizacji liry.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

– Podnosimy nasze prognozy dla pary USD/TRY. Widzimy możliwość stabilizacji w perspektywie średnioterminowej, jednak dostrzegamy również scenariusz zwiększonej zmienności, jeśli FED będzie jastrzębi podczas konferencji 26 września. Biorąc pod uwagę, że spodziewamy się większego zaostrzenia polityki monetarnej przez TCMB, prognozujemy umiarkowany wzrost USD/TRY w długim okresie. Oczekujemy, iż para USD/TRY będzie notowania na następujących poziomach: 6.00 (poprzednio 5.40) w perspektywie miesiąca, 6.40 w następnym kwartale (poprzednio 5.90), 6.90  za pół roku (poprzednio 6,20)  oraz 7.50 za rok (poprzednio 6.70) – podsumowano w raporcie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSłabość na akcjach Apple? To okazja do zakupu!
Następny artykułGwent i Wojna Krwi na PC już 23 października. CD Projekt mocno w górę
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here