Naga Marketsdanske bank logoJuż w piątek w godzinach popołudniowych czeka nas seria niezwykle istotnych danych makroekonomicznych dotyczącej sytuacji na amerykańskim rynku zatrudnienia. Mowa tutaj między innymi o ilości nowych etatów, stopie bezrobocia oraz dynamice średnich zarobków i godzinnych roboczych w tygodniu.


Payrolls poniżej oczekiwań

Zdaniem analityków Danske Bank, NFP (zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) powinno wzrosnąć o 195 tysięcy w minionym miesiącu, co oznacza wynik poniżej konsensusu na poziomie 240 tysięcy. Skąd tak niskie oczekiwania odnośnie danych za ostatni miesiąc 2014? Wpływ na nie mają przede wszystkim bardzo silne odczyty listopadowe (+321 tysięcy etatów).

Te artykuły również Cię zainteresują
O ile model trendu Danske Banku mówi o 235 tysiącach NFP, to musimy pamiętać, że nonfarm payrolls są niezwykle zmienne i silne odczyty jednego miesiąca często prowadzą do słabszych w kolejnym. Co więcej, osunięcie wartości podawanych przez ISM wspiera opinię, że grudniowe NFP będzie niższe od sześciomiesięcznej średniej (258 tysięcy). W roku ubiegłym listopad przyniósł 274 tysiące nowych etatów w sektorze pozarolniczym, natomiast grudzień zaledwie 84 tysiące.

NFP
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (ilościowo)

Stopa bezrobocia bez zmian

Po raz kolejny, Danske Bank przewiduje, że stopa bezrobocia utrzyma się na niezmiennym poziomie 5.8% (konsensus 5.7%). Prognozy na kolejne kwartały 2015 są jednak niezwykle pozytywne i powinny zrealizować długoterminowe przewidywania FEDu odnośnie stopy bezrobocia na poziomie 5.4% jeszcze w Q2 br.

Poziom stopy bezrobocia w USA
Poziom stopy bezrobocia w USA

Zarobki godzinowe

Wartość średnich godzinowych zarobków Amerykanów to kolejny element raportu z rynku pracy, który powinniśmy bacznie śledzić. Jest to jeden z głównych wskaźników pokazujący jak silnie zacieśnia się rynek pracy w USA.

Po długim okresie presji spadkowej i utrzymywaniu się dynamiki zarobków godzinowych na niskim poziomie, jesteśmy świadkami pewnego ożywienia. W listopadzie średnie zarobki godzinowe poszły w górę o 0.4% mdm. W grudniu liczymy natomiast na wzrost o kolejne 0.2% (zgodnie z konsensusem).

zarobki
Dynamika średnich zarobków godzinowych w USA mdm

Pierwsza podwyżka stóp już w czerwcu?

Oprócz tego Danske Bank nadal utrzymuje swoje stanowisko, że FED planuje pierwszą podwyżkę stóp nie wcześniej niż na czerwiec. Bank zbliża się bowiem do swojego celu dotyczącego rynku pracy. Jego stopniowa normalizacja pozwoli zwiększyć średnioterminowe presje cenowe i zapewnić ich wzrost.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here