Naga MarketsRada Dyrektorów skandynawskiego banku wydała oświadczenie, w którym wskazuje na dokonanie wyboru tymczasowego dyrektora generalnego Jespera Nielsena i oficjalnie zakańcza kadencję byłego dyrektora generalnego Thomasa Borgena po skandalu związanym z praniem brudnych pieniędzy na kwotę 200 mld euro z udziałem oddziału banku w Estonii.


Jak pisaliśmy w poprzednim artykule odnośnie skandalu – Thomas Borgen kierował Danske od 2013 roku. Były już dyrektor banku złożył swoją rezygnację we wrześniu, ale pozostał na tym stanowisku do czasu mianowania tymczasowego zastępcy. Jak wskazuje bank w wydanym oświadczeniu, były dyrektor nie zostanie jednak całkowicie usunięty, a zajmie inne stanowisko w firmie.

Obecny tymczasowy dyrektor banku Jesper Nielsen był członkiem Zarządu Danske Bank od 2 maja 2018 r. Nielsen pełnił również funkcję wiceprezesa wykonawczego i dyrektora ds. Rozwoju osobistego bankowości w Danske od 2016 roku. Jak podaje zarząd banku: nie będzie walczył on jednak o stałe stanowisko dyrektora generalnego.

Decyzja w sprawie mianowania Nielsena na tymczasowego prezesa zarządu przypada głownie wpływowemu doradcy udziałowców firm w całej Europie – Hermes EOS,  który powiedział, że zarząd Danske Bank powinien dokładnie zbadać sprawę przeciwko wyższej kadrze kierowniczej w związku ze skandalem, w wyniku którego estoński oddział banku był wykorzystywany do podejrzanych transakcji w okresie ośmiu lat w latach 2007-2015.

Zobacz również: Danske Bank podejrzany o wypranie 150 mld USD z Rosji i byłych państw radzieckich

Śledztwo w sprawie podejrzanych transakcji w estońskim oddziale Danske Bank koncentruje się na tzw. transakcjach nierezydentów – skutecznie przeprowadzanych przez ludzi nie z siedzibą w Estonii, ale z wykorzystaniem infrastruktury banku w Estonii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here