Naga MarketsWitryna oddziału Danske BankDuński bank owiany złą sławą przez skandal w którym brał główny udział – skandal prania brudnych pieniędzy przez jego estoński oddział – Danske Bank poinformował dziś, że powołuje nowego CEO. Mało kto wierzy w tym momencie w odbicie spółki od dna zarówno wizerunkowego jak i cen akcji, które spadają na łeb na szyję, jednak bank nadal robi dobrą minę do złej gry. 


Nagłówki głównych portali oraz gazet przedstawiają nowego CEO Danske Banku, banku, który jako jeden z wielu – dokonał prania brudnych pieniędzy w jednym z jego oddziałów. Mowa konkretnie o estońskim oddziale banku, któremu zarzuca się wypranie ponad 30 mln dolarów rosyjskich i byłych sowieckich pieniędzy. Inwestorzy zdają się nie wierzyć w poprawę sytuacji wizerunkowej banku, która bądź co bądź dla instytucji tego rodzaju jest bardzo ważna. Brak wiary w bank przedstawia choćby wykres – który niezmiennie od marca ubiegłego roku traci.

Zobacz również: Afery Danske Bank ciąg dalszy. USA bada sprawę wyprania $234 mld!

wykres Danske D1 10.05.2019
Danske D1 10.05.2019

Danske Bank wymienia nowego dyrektora generalnego

Duński kredytodawca podał dziś do informacji, że wyznaczył Chrisa Vogelzanga na swojego nowego prezesa. Tymczasem byli dyrektorzy banku pozostają w opałach. Prokuratura przedstawiła już zarzuty byłemu CEO banku, Thomasowi Bergenowi oraz kolejnym członkom kierownictwa w związku z licznymi dowodami mogącymi wskazywać na ich udział w skandalu. Nadal jednak obecne zarzuty nie są końcem sprawy – postępowanie nadal trwa wobec Danske Banku w kilku krajach – w tym w Stanach Zjednoczonych.

Nowy CEO, Chris Vogelzang ma przejąć obecny bank oraz wdrożyć procedury naprawcze, które mają wykluczyć w przyszłości podobne sytuacje. Jego poprzednie stanowisko było w ABN AMRO Bank N.V. w którym spędził blisko 17 lat  – na różnych stanowiskach. Jednak dużą część swojej kariery w poprzednim banku spędził jako członek zarządu oraz kierownik działu bankowości detalicznej i prywatnej.

Warto przeczytać: Estoński Danske Bank wyprał 30 mld ex-sowieckich dolarów?

Do oficjalnego przejęcia urzędu przez nowego CEO pozostało niewiele, ponieważ data ta została ustalona na 1 czerwca. Tymczasowy prezes, Jesper Nielsen będzie do tego czasu kontynuował swoją obecną funkcję. Pytanie jednak jakie nasuwa się w tym momencie, to czy nowy CEO, który niebawem przejmie funkcję – będzie w stanie zmienić coś w zakresie “uszczelnienia” procedur weryfikacji pozyskiwanego kapitału banku – wiedząc, że problem ten dotyczy nawet największe banki inwestycyjne na świecie, jak Deutsche Bank, HSBC czy Goldman Sachs.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here