Naga MarketsWedług Wall Street Journal amerykańskie organy ścigania rozpoczęły dochodzenia w sprawie prania brudnych pieniędzy w Danske Bank, największym duńskim banku. W proceder ten zaangażowane były także rzekomo Citigroup i Deutsche Bank. 


Danske Bank wyprał 150 mld USD?

Jak donosi The Wall Street Journal powołując się na osobę zaznajomioną z tą sprawą, “[amerykański] Departament Sprawiedliwości, Departament Skarbu oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd [SEC] badają Danske Bank po tym, jak przed ponad dwoma laty do SEC została złożona poufna skarga od sygnalisty”. Według osoby i dokumentów, które były przedmiotem przeglądu:

Amerykańskie organy ścigania badają największy duński bank w związku z zarzutami o masowe pranie brudnych pieniędzy z Rosji i byłych państw radzieckich.

Szacuje się, że w latach 2007-2015 przez rachunki klientów nieestońskich prowadzone w estońskim oddziale Danske Bank przepłynęło 150 miliardów USD – z takich krajów jak Rosja, Azerbejdżan i Mołdawia. W publikacji dodano, że śledczy banku nie ujawnili, czy całą kwotę należy uznać za podejrzaną. Bank prowadzi wewnętrzne dochodzenie i opublikuje jego wyniki 19 września, o czym informuje na swojej stronie internetowej.

Dlaczego Stany Zjednoczone są zainteresowane?

Stany Zjednoczone nie potwierdziły jeszcze oficjalnie, że prowadzą dochodzenie w sprawie Danske Bank. Dwa tygodnie temu Marshall Billingslea z Departamentu Skarbu USA, zastępca sekretarza ds. finansowania terroryzmu, powiedział duńskiemu dziennikowi Berlingske: “Bardzo uważnie śledzimy tę sprawę”.

Choć bank nie posiada licencji bankowej w Stanach Zjednoczonych, ma program obligacji w dolarach, a jego estoński oddział widział przepływy klientów w dolarach amerykańskich, co może zwiększyć zainteresowanie wśród organów regulacyjnych w USA. – donosi Reuters.

The Wall Street Journal wyjaśnił, że Departament Skarbu USA może ograniczyć podaż dolara amerykańskiego do banków zagranicznych, a Departament Skarbu i Sprawiedliwości może nakładać na banki grzywny.

CEO ignoruje znaki prania brudnych pieniędzy

Według Financial Times, prezes Danske Bank, Thomas Borgen, zignorował wezwania do ograniczenia skali działalności w estońskim oddziale, gdy ostrzegano go przed praniem brudnych pieniędzy. Z protokołu, który ujrzał dziennikarz, wynika, że prezes został o tym poinformowany na spotkaniu w październiku 2013 roku:

Poziom aktywności w estońskim oddziale [Danske Bank] poza granicami kraju – głównie z krajów byłego ZSRR i Rosji – był wyższy niż poziom aktywności konkurentów i “musiał zostać poddany przeglądowi i potencjalnie ograniczony”.

Wall Street Journal dodatkowo szczegółowo opisuje, że “estońscy urzędnicy badają 26 byłych pracowników Danske, od pracowników niskiego szczebla po byłego dyrektora generalnego oddziału. Oskarża się ich o pomoc w praniu 230 milionów dolarów pieniędzy z domniemanego oszustwa popełnionego w Rosji”.

Deutsche Bank i Citigroup zamieszane w sprawę

Dziennik Wall Street Journal donosi również, że “w skardze sygnalisty wskazano Deutsche Bank AG i Citigroup Inc., nadzorowane przez amerykańskie organy regulacyjne, jako zaangażowane w transakcje do i z estońskiego oddziału Danske Bank.”

Deutsche Bank działał rzekomo jako bank korespondent Danske, obsługując przelewy dolarowe, podczas gdy moskiewskie biuro Citigroup było zaangażowane w niektóre transfery poprzez estoński oddział Danske Bank.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut #WEEKLY, 17 września
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – 3 aktywa, z dwucyfrowym zwrotem w minionym tygodniu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here