Naga MarketsWitryna oddziału Danske Bank
Autor: Jimmy Baikovicius / Flickr.com

W trakcie piątkowej sesji akcje Danske Banku osuwały się do najniższych poziomów od czterech lat, w związku z wynikami dochodzenia dziennikarskiego sugerującego, że instytucja w 2013 roku kopiowała zlecenia (mirror trading) dla swoich rosyjskich klientów o łącznej wartości 8,5 mld EUR. Informacja pojawia się w niekorzystnym dla Danske momencie, kiedy boryka się ze skandalem dotyczącym wyprania nawet 234 mld USD ex-sowieckich funduszy.


Kolejny przypadek mirror tradingu w wykonaniu Danske?

Warto zaznaczyć, że Danske Bank został ukarany za mirror trading przez amerykańskie organy ścigania i musiał zapłacić grzywnę w wysokości $630 milionów. Według najnowszego raportu Financial Times, w samym tylko 2013 roku instytucja miała zarobić 10 milionów EUR na obrocie miliardami w ramach mirror tradingu.

Mirror trading to prosty schemat, który może posłużyć osobom lub podmiotom które objęte zostały sankcjami do legalnego transferu gotówki za granicę. Polega on najczęściej na kupnie akcji za walutę krajową, a następnie ich sprzedaż za granicą już w walucie obcej. Oczywiście w całym procederze musi uczestniczyć międzynarodowy podmiot finansowy

Dziennikarze śledczy twierdzą, że istnieje powiązanie pomiędzy kopiowaniem transakcji a praniem rosyjskich pieniędzy i, że operacje mogły mieć ten sam cel. Sprawa wyszła na jaw na początku września i dotyczyła estońskiego oddziału Danske Bank, który od lat miał transferować pochodzące jeszcze z czasów sowieckich środki o nie do końca jasnym źródle pochodzenia.

W związku ze skandalem, który wybuchł wokół sprawy prezes banku Thomas Borgen, zdecydował się zrezygnować ze swojego stanowiska, a na jego miejsce tymczasowo powołano Jespera Nielsena. Śledztwo w sprawie podejrzanych transakcji w estońskim oddziale Danske Bank koncentruje się na tzw. transakcjach nierezydentów – skutecznie przeprowadzanych przez ludzi nie z siedzibą w Estonii, ale z wykorzystaniem infrastruktury banku w Estonii.

Credit Suisse obniża rating, akcje nurkują 10%

Rewelacje Financial Times zbiegły się w czasie z obniżeniem przez Credit Suisse noty dla Danske Banku z poziomu „doważaj” do „neutralnego” oraz obcięciem ceny docelowej z poziomu 244 koron duńskich do 199. Akcje negatywnie reagują na niekorzystne doniesienia i tracą prawie 10%, znajdując się na najniższych poziomach od 4 lat:

Tradingview.com

Jednocześnie Danske pokonuje 50% zniesienia trendu wzrostowego, który był budowany przez niemal 10 lat od zakończenia kryzysu finansowego. Warto zwrócić uwagę na dynamikę deprecjacji z bieżącego roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here