Naga MarketsDaniaNa europejskich rynkach walutowych robi się coraz ciekawiej. W związku z dynamiczną aprecjacją duńskiej korony w stosunku do euro, Bank Centralny Danii zdecydował się na obniżenie atrakcyjności DKK poprzez obcięcie stopy depozytowej do -0.2% i stopy kredytowej do 0.05%.


Odpowiedź na działania Szwajcarskiego Banku Narodowego

Działania ze strony Duńczyków miały być bezpośrednią odpowiedzią na zeszłotygodniową decyzję szwajcarskiego banku centralnego, który porzucił sztuczną granice kursową na euro i obciął stopy.

Te artykuły również Cię zainteresują
W miejscu tym warto zauważyć, że na DKK w stosunku do wspólnej waluty również utrzymywany jest sztywny kurs. W czwartek może okazać się to jednak zdecydowanie trudniejszym zadaniem – właśnie wtedy Europejski Bank Centralny ma ogłosić wprowadzenie rządowego programu skupu obligacji, który wpłynie na poszerzenie bilansu walutowego strefy euro i zdecydowanie osłabi EUR.

Próg walutowy utrzymywany od 1999 roku

Zaangażowanie Szwajcarów w obronę kursu lokalnej waluty w stosunku do pieniądza Zjednoczonej Europy, które trwało przez 3 lata, wypada naprawdę blado przy tym co robią Duńczycy. W ich przypadku sztywny próg funkcjonuje nieprzerwanie od 1999 roku (wcześniej dotyczył również niemieckiej marki).

Według założeń przyjętych przez bank, DKK może zwiększyć lub zmniejszyć swoją wartość o maksymalnie 2.25% od poziomu 7.46038. W rzeczywistości bank centralny stara się, aby fluktuacja mieściła się w zakresie półprocentowym.

Praktycznie sztywny kurs EUR/DKK utrzymuje się od 1999 roku
Praktycznie sztywny kurs EUR/DKK utrzymuje się od 1999 roku

Dlaczego Duński Bank Narodowy zdecydował się na takie rozwiązanie? Było to spowodowane chęcią stabilizacji krajowej polityki monetarnej w okresie wysokiej inflacji. W 1980 roku osiągnęła rekordowy poziom 12.3%. O ile próg korony do euro sprawdzał się wcześniej, to ciężko stwierdzić czy obecnie jest dobrym rozwiązaniem.

Musimy pamiętać, że Dania nie poradziła sobie jeszcze całkowicie z globalnym kryzysem gospodarczym. Realny poziom PKB cały czas znajduje się 7% poniżej rekordów osiąganych przed 2008.

Sztywny kurs walutowy tematem tabu w Danii?

[pullquote]Odbierz ebook: Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych[/pullquote]To co może uderzać w rozmowach politycznych i gospodarczych prowadzonych przez Duńczyków, to całkowity brak odniesień do polityki monetarnej kraju. Poruszanie kwestii dotyczących sztywnego progu na kursie wymiany duńskiej korony do euro powoduje wręcz oburzenie.

Odpowiedź jest zazwyczaj taka sama – usunięcie progu jest po prostu niemożliwe. Zagraniczny inwestorzy od razu porzuciliby wszystkie udziały w duńskich papierach dłużnych, a gospodarka popadłaby w ruinę.

 O ile realna gospodarka rzeczywiście mogłaby ucierpieć z tego powodu, to konsekwencje nie powinny być aż tak daleko idące. Szczególnie, że nagłe skoki kursowe i tak byłyby blokowane przez dodatkowe interwencje ze strony banku centralnego aż do momentu stabilizacji sytuacji.

Nawet ECB nie zmusi Duńczyków do porzucenia progu?

Prawdopodobieństwo, że nawet bardzo rozbudowany program luzowania ilościowego wprowadzony przez ECB przekładający się na dynamiczną deprecjację EUR przekona Duńczyków do zniesienia sztywnego kursu wymiany, jest naprawdę bardzo niskie.

Istnieje jednak szansa, że im więcej spekulacji na ten temat będzie docierało do mieszkańców Danii, to w kraju rozgorzeje w końcu głośna debata odnośnie krajowej polityki monetarnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here