Naga Markets500 euroW wyniku zaostrzenia środków ochrony przed praniem pieniędzy Dania będąca najmniejszym z państw nordyckich postanowiła zignorować wniosek Europejskiego Banku Centralnego i wprowadza zakaz stosowania banknotów o nominale 500 euro.


Delegalizacja w walce z przestępcami

Mimo, że zakaz ten jest sprzeczny z europejskimi porozumieniami w sprawie swobodnego przepływu kapitału, to według władz duńskich możliwość wykorzystania rachunków do działalności przestępczej uzasadnia jego wprowadzenie. Argumentując podjętą decyzję, przedstawiciele Duńskiego rządu przytoczyli decyzję EBC o zaprzestaniu drukowania banknotów, zalecaną również przez globalną organizację przeciwdziałającą praniu pieniędzy (Financial Action Task Force).

– Warto zauważyć, że jednym z powodów, dla których EBC zdecydował się na trwałe zaprzestanie produkcji banknotu o nominale 500 euro były obawy, że banknot ten może ułatwić nielegalną działalność – powiedział minister biznesu Rasmus Jarlov.

Projekt popierany ponad podziałami

Jeszcze w tym miesiącu duński parlament ma rozważyć po raz drugi wprowadzenie zakazu stosowania banknotów o nominale 500 euro. W maju odbędzie się natomiast ostateczne głosowanie i póki co, wiele wskazuje na to, że parlamentarzyści poprą ten projekt. Jeżeli tak się stanie, po 10 stycznia 2020 r. nikt nie będzie mógł zdeponować lub wymienić banknotów o nominale 500 euro, ogłosić przetarg lub w jakikolwiek inny sposób wykorzystać je w Danii. Nawet prezenty gotówkowe w tym nominale zostaną zdelegalizowane, a sprawcy naruszeń zostaną ukarani grzywną.

Warto zauważyć, że projekt ten jest popierany przez partie opozycyjne oraz członków koalicyjnego rządu.

EBC powołuje się na brak dowodów

Mimo, że Dania nie należy do strefy euro, to korona duńska jest powiązana z euro. Europejski Bank Centralny zwrócił się więc do duńskiego rządu o niewprowadzanie zakazu, powołując się na zasadę “szczerej współpracy” przy realizacji zadań UE, która jest częścią traktatu. EBC stwierdził bowiem w swojej lutowej opinii, że nie ma dowodów na to, że banknoty są częściej niż gdziekolwiek indziej wykorzystywane w Danii do działań niezgodnych z prawem.

Przypomnijmy, że Europejski Bank Centralny ogłosił decyzję o wstrzymaniu emisji banknotów o nominale 500 euro w 2016 r. Bank nie wycofał jednak banknotów z obiegu, w efekcie czego wciąż pozostają one w użyciu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara kanadyjskiego zyskuje po publikacji PMI Ivey
Następny artykułKomentarz giełdowy – rynki w oczekiwaniu na raport z rynku pracy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here