Naga MarketsProblemy strefy euro dotknęły "niezależną" od EUR danię
Problemy strefy euro dotknęły “niezależną” od EUR danię

Inflacja konsumencka w Dani spadła o 0.1% w styczniu bieżącego roku. Duńczycy mają problem ze zbyt niskim CPI pierwszy oraz od 1954. Widać to między innymi po działaniach Duńskiego Banku Narodowego, który obniżył stopy procentowe aż czterokrotnie w przeciągu ostatnich czterech tygodni.


Deflacja z Eurolandu coraz bardziej szkodliwa

Co jest powodem tak nagłego załamania koniunktury? Przede wszystkim importowanie deflacji bezpośrednio ze strefy euro. Musimy pamiętać, że na koronie duńskiej zarzucona jest sztywna kotwica kursowa – w związku z uczestnictwem w ERM (europejskim mechanizmie kursów walutowych).

W odróżnieniu od Szwajcarii, która niedawno porzuciła próg 1.20 utrzymywany na EUR/CHF po trzech latach od jego wprowadzenia, Dania zarządza swoją walutą w ramach ERM od lat 80-tych ubiegłego wieku.

W praktyce oznacza to, że Bank Danii musi cały czas skupować wspólną walutę (EUR) w celu jej umocnienia oraz osłabienia waluty krajowej. Przy coraz słabszym euro utrzymanie sztywnego kursu staje się jednak coraz bardziej kosztowne. Jak stwierdził gubernator banku centralnego – Lars Rohde – obecna polityka monetarna nie narzuca żadnych maksymalnych poziomów rezerw walutowych, które może posiadać Dania. Biorąc jednak pod uwagę nieskuteczność działań związanych z bronieniem progu w ostatnim czasie, wiele wskazuje na to, że Danię czeka własna wersja programu luzowania ilościowego (QE, który został zapowiedziany w strefie euro).

Wykres EUR/DKK

Pierwsza interwencja Banku Danii miała miejsce w okolicach 15 stycznia, kiedy notowania euro do duńskiej korony osunęły się w okolice 7.4239. Duńczykom zależy na utrzymaniu kursu przy poziomie 7.44. Nie jest on traktowany tak szytwno jak jeszcze do niedawna 1.20 na EUR/CHF, notowania nie mogą spaść jednak zbyt nisko (osunięcie EUR/DKK oznacza umocnienie duńskiej korony w stosunku do EUR).

EURDKKDailytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here