Naga MarketsBrak decyzji ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC), czy nawet brak wyraźnego sygnału możliwości podjęcia jakiś decyzji w przyszłości spotkało się z silną reakcją na rynku walutowym, gdzie kurs euro wyraźnie umocnił się do głównych walut, w tym do dolara. Kurs pary walutowej wzrósł z okolic 1,3740 do 1,3859 USD, wyznaczając nowe ponad dwumiesięczne maksimum. Tak silny ruch do góry jest prawdopodobnie zapowiedzią dłuższego trendu wzrostowego. Wszystko zależeć będzie od danych makro z USA.

EBC nie zaskoczył

Na czwartkowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,25%, 0,75% oraz 0,00%. Duża grupa uczestników rynku oczekiwała, że bank mając na uwadze zbyt niską inflację w Strefie Euro, zdecyduje się na dalsze poluzowanie polityki monetarnej lub zapowie taki krok na kolejnym posiedzeniu. Niemniej, tak się nie stało, dlatego w czwartek obserwowaliśmy silne umocnienie euro względem dolara. Nie wydaje się, aby to był koniec rajdu byków na północ. Tym samym w dalszym ciągu możliwy jest test okolic 1,39, a następnie test docelowego poziomu dla zwyżki, czyli psychologicznej bariery 1,40 USD. Nie jest wykluczone, że ten pierwszy poziom będzie już testowany dzisiaj. Tak stałoby się, gdyby publikowane w piątek miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy rozczarowały (rynek prognozuje w lutym stopę bezrobocia na poziomie 6,6%, a wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na poziomie 150 tys.). Publikowane dzisiaj dane o sytuacji na rynku pracy są jedne z najważniejszych publikacji obecnego tygodnia. Dlatego raport ten będzie miał wpływ nie tylko na to co wydarzy się w piątek na forexie, ale może też, i powinien to zrobić, zdefiniować nastroje na cały przyszły tydzień.

EUR/USD na nowych maksimach

Nocne godziny handlu na rynku EUR/USD nie przyniosły praktycznie żadnej korekty spadkowej, mimo, że rynek jest już mocno wykupiony. Oznacza to, że trend jest silny, dlatego nie jest wykluczone, że aprecjacja euro będzie w dalszym ciągu kontynowania. Bieżącym celem jest 1,39 USD, następnie 1,40 USD.

 analiza techniczna eurusd 070314

USD/CHF nurkuje w szybkim tempie

Dynamiczny spadek notowań obserwujemy na rynku USD/CHF. Dynamika spadku powinna pomału spadać z uwagi na blisko znajdujące się wsparcie na wysokości 0,8755-0,8780. Niemniej, póki, co nie pojawiły się żadne sygnały zmiany trendu.

 analiza techniczna usdchf 070314

USD/PLN przy psychologicznym wsparciu

Przy psychologicznym poziomie wsparcia 3,00 PLN stabilizują się notowania USD/PLN. Jednak złotówka w dłuższym horyzoncie czasowym może umacniać się w relacji do dolara. Czynnikiem wzmacniającym wartość krajowej waluty mogą okazać się negatywne dane makro z amerykańskiego rynku pracy.

analiza techniczna usdpln 070314

Krzysztof Wańczyk, ING SecuritiesConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here