Naga MarketsAuthor: DonkeyHotey | Creative Commons License

Nawiązując do raportu Biura Statystyk Pracy (BLS), zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (Non-Farm Payrolls) wzrosło o 288’000 w czerwcu, przy czym stopa bezrobocia spadła o 0.2% do 6.1%. W dodatku wyniki NFP z kwietnia i maja zostały zrewidowane łącznie o 29’000 w górę. Wzrost zatrudnienia był dość szeroki w wielu różnych działach gospodarki. Liczba osób bezrobotnych spadła o 325’000 do 9,5 mln. W ciągu roku stopa bezrobocia spadła o 1.4% czyli 2,3 mln osób.

Liczba osób długotrwale bezrobotnych (powyżej 27 tygodni) spadła o 293’000 w czerwcu do 3,1 mln, co stanowi 32.8% całkowitej liczby bezrobotnych. W ciągu roku liczba osób długotrwale bezrobotnych spadła o 1.2 mln. Stopa partycypacji w sile roboczej pozostała niezmieniona trzeci miesiąc z rzędu na poziomie 62.8%, a stopa zatrudnienia względem całej populacji pozostała względnie na tym samym poziomie 59.0%, co oznacza wzrost o 0.3% w ciągu roku.Liczba osób, którym zmniejszono wymiar czasu pracy wzrosła o 275’000 w czerwcu do 7,5 mln. Liczba osób pracujących na część etatu z przyczyn ekonomicznych pozostaje niższa niż rok temu, jednak wartości z ostatnich miesięcy  nie wykazują trendu.

Źródło: Employment Situation News Release

Analitycy Barclays komentują:

„Wyniki pokazują silny wzrost na rynku pracy, jednak mało prawdopodobne by wpłynęły na dalszą politykę Fed w najbliższym terminie, jako że oczekujemy iż Fed będzie zwijał QE stopniowo.”

Inni komentatorzy wskazują na fakt iż 12-miesięczna średnia NFP wynosi 208k, co daje poziom najwyższy od 2006 roku. Dodają też, że dobre dane wpływają pozytywnie na oczekiwania dotyczące PKB w II kwartale i za 2014 rok.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here