Naga Markets

Cena ropy zniżkuje w reakcji na dane 

O ile w ostatnich dniach najwięcej uwagi na rynku ropy naftowej przyciągały Chiny, a wczoraj także raporty OPEC oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej, to w drugiej połowie środowej sesji oczy inwestorów na tym rynku zwróciły się w kierunku danych ze Stanów Zjednoczonych.

Po pierwsze, pojawiły się rozczarowujące dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA za grudzień. Już sam ten fakt rozbudził obawy związane z popytem na ropę naftową w Stanach Zjednoczonych – głównie dlatego, że USA są największym konsumentem ropy naftowej na świecie, a kondycja tamtejszej gospodarki ma ogromny wpływ na całościowy, globalny popyt na ropę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po drugie, Amerykański Instytut Paliw (API) podał wczoraj, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 7,61 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich spadku o niecałe 2 miliony baryłek. Dziś swoje analogiczne wyliczenia, bazujące na większej liczbie danych, przedstawi Departament Energii – jednak dane API na ogół nie pozostają w dużej rozbieżności z późniejszymi danymi departamentu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Zresztą, już wcześniej dane makro w USA sugerowały, że spowolnienie gospodarcze w tym kraju faktycznie przekłada się na popyt na ropę naftową. Ten fakt negatywnie wpływa na ceny surowca, ale niezbyt mocno – z dwóch względów. Po pierwsze, słabe dane makro w USA mogą skłonić Fed do złagodzenia polityki monetarnej, a po drugie, drugim elementem popytowej układanki są Chiny, które w tym roku prawdopodobnie zanotują istotny wzrost popytu na ropę po słabym poprzednim roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSprawa Ripple vs SEC zakończy się w czerwcu? Prezes określa zachowanie komisji jako ”żenujące”
Następny artykułCena ropy spada po kolejnym dużym wzroście zapasów w USA
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.