Naga MarketsIndeks dolara pozostawał zmienny w dniu wczorajszym. Pierwsza część dnia przyniosła dalsze spadki instrumentu w rejon 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego realizowanego od początku sierpnia tego roku. W drugiej połowie sesji tendencja się odwróciła do czego impulsem stały się publikacje z gospodarki amerykańskiej. W centrum zainteresowania były dane o inflacji CPI, która wyhamowała zgodnie z oczekiwaniami do 2,0% w skali roku z 2,2%. Z kolei pozytywnie zaskoczył wskaźnik bazowy, który przyśpieszył do 1,8% z 1,7% r/r oraz sprzedaż detaliczna, która wzrosła o 0,2% wobec konsensusu rynkowego na poziomie 0,0%. Dane nie zmieniły oczekiwań rynku w kwestii grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed. Dzisiaj kolejne publiakcje z USA dotyczące produkcji przemysłowej, bezrobocia tygodniowego i inflacji Fed z Filadelfii. Dolar pozostanie także pod wpływem informacji w kwestii reformy podatkowej – dziś  głosowanie nad ustawą w Izbie Reprezentantów.

W nocy napłynęły ważne dane z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spada w październiku do 5,4% z 5,5% w skali roku. Sporo niższe od oczekiwań okazało się jednak zatrudnienie, które wzrosło o 3,7 tys. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 17.5 tys. Dane za wrzesień zostały zrewidowane w górę o 26,6 tys. Spadł także wskaźnik partycypacji. Mieszane dane z rynku pracy wpłynęły neutralnie na dolara australijskiego. Warto jednak wspomnieć, że w listopadzie spadły oczekiwania inflacyjne do 3,7% z 4,3% w skali roku. Co prawda zatrudnienie wzrasta, ale zarobki pozostają niskie, więc nie widać presji płacowej. Od czasu listopadowej decyzji RBA w kwestii stóp procentowych AUD pozostaje słabszy.

Na rynku krajowym USD/PLN kontynuował wczoraj spadki poniżej krótkoterminowej linii trendu, natomiast EUR/PLN wyhamował wzrosty w okolicy 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. W dniu wczorajszym Grażyna Ancyparowicz z RPP powiedziała, że nie widzi podstaw do podwyżki stóp procentowych do końca 2018 roku ze względu na słabsze perspektywy dla inwestycji. Z kolei złotego wsparły dzisiaj słowa Gatnar’a, który jako zwolennik działań wyprzedzających w polityce monetarnej stwierdził, że podwyżka stóp procentowych o 25pb na początku przyszłego roku nie zaszkodziłaby gospodarce w sytuacji widocznej presji inflacyjnej.

AUD/USD

AUD/USD utrzymuje się poniżej istotnych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100-, 200-okresowej), co sprzyja powolnym spadkom na tej parze. Aktualnie notowania kierują się w okolice 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się z poziomu 0,7158.  Silnym oporem pozostają okolice 0,7750.

EUR/PLN

EUR/PLN powrócił do spadków, po tym jak parze nie udało się wyjść powyżej 50- i 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Aktualnie notowania ponownie kierują się w okolice silnego wsparcia w rejonie 4,2200, gdzie znajdują się ostatnie lokalne dołki i przebiega 61,8% zniesienia Fibo całości wzrostów obserwowanych od początku maja tego roku. Silnym oporem w średnim terminie pozostaje 200-okresowa średnia EMA w skali D1 oraz 38,2% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 4,3316.

 

Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here