Naga MarketsNotatki z posiedzenia Banku Rezerw Australii rozpoczęły serię publikacji minutek banków centralnych w tym tygodniu. RBA utrzymało swoje lekko gołębie nastawienie podkreślając, że perspektywy dla gospodarki pozostają niezmienione. Co prawda dynamika inwestycji pozostaje zadowalająca, jednakże w dalszym ciągu czynnikiem niepewności pozostaje konsumpcja prywatna ze względu na wysokie zadłużenie gospodarstw domowych. Niewiadomą pozostaje dynamika wzrostu wynagrodzeń, z tego względu nie należy oczekiwać podwyżek stóp procentowych w australijskiej gospodarce zanim nie będzie zauważalny silniejszy wzrost płac. Od czasu listopadowego posiedzenia RBA para AUD/USD kontynuuje powolne spadki, które doprowadziły dzisiaj notowania tej pary w okolice wsparcia w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku.

Indeks dolara powrócił do wzrostów na początku nowego tygodnia. Notowaniom tego instrumentu udało się powrócić powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dolar zyskał wsparcie w dniu wczorajszym w postaci wyższego odczytu indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board, który wzrósł w październiku o 1,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6% m/m. Dodatkowo wrześniowe dane zostały zrewidowane w górę, co tylko potwierdza dobre perspektywy dla amerykańskiej gospodarki. Dziś w nocy dodatkowo będzie przemawiała Yellen, więc warto zwrócić uwagę na wszelkie odniesienia do polityki monetarnej.  Ryki wyceniają jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, podczas gdy od grudnia 2016 roku koszt pieniądza wzrósł trzy razy.
Krajowe dane z realnej gospodarki wpisały się w serię pozytywnych publikacji z Polski. Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 12,3% w skali roku, zdecydowanie powyżej oczekiwań rynkowych. Z kolei nieco słabiej niż konsensus rynkowy wypadła produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna w październiku. Dane wskazują na solidny wzrost gospodarczy w IV kwartale tego roku, co w dalszym ciągu powinno wspierać wycenę złotego. Ponadto jastrzębie skrzydło w RPP będzie miało coraz więcej argumentów za tym, by przekonywać o konieczności podwyżki stóp procentowych w 2018 roku. Zdaniem Osiatyńskiego na potrzebę wzrostu kosztu pieniądza wskazują wysoka dynamika płac przewyższająca wzrost produktywności i będąca sygnałem braku stabilności makroekonomicznej.

EUR/PLN

Eurozłoty powrócił w okolice tuż powyżej wsparcia w rejonie 4,2200. Notowania utrzymują się powyżej kluczowych średnich EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej), co w dalszym ciągu sprzyja stronie podażowej na tej parze. Z technicznego punktu widzenia dopiero zejście poniżej ostatnich minimów lokalnych otwiera drogę do dalszych spadków na tej parze i powrotu w okolice psychologicznej bariery na poziomie 4,2000. 50-okresowa średnia EMA wyznacza najbliższy opór na poziomie 4,2430.

AUD/USD

Spadki na AUD/USD doprowadziły notowania tej pary w okolice wsparcia w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku. Aktualnie notowania wybroniły okolice 0,7525 i lekko odbijają. Po silnych spadkach może dojść do odreagowania. Najbliższy opór w skali D1 wyznacza poziom 0,7620/25.
Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here