Naga MarketsKanadyjskie dane PKB za II kw. mają zostać opublikowane dziś o godzinie 14:30. Prognozy wskazują na istotne ożywienie wzrostu gospodarczego, co prawdopodobnie będzie dobrą wiadomością dla osób odpowiedzialnych za wyznaczanie kierunków polityki Banku Kanady.


Dzisiejsze dane dla kanadyjskiej gospodarki będą kluczowe dla dalszych decyzji monetarnych Banku Kanady – a tym samym dla aktualnego układu par z dolarem kanadyjskim. Decyzja zdaje się kluczowa głownie z powodu słabszego okresu gospodarki Kanady w odczytach z I kw. 2018 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
W pierwszym kwartale tego roku kanadyjska gospodarka doświadczyła lekkiego załamania, odnotowując w tym okresie wzrostu PKB zaledwie na poziomie 1,3 procent – głównie za sprawą spowolnienia na rynku mieszkaniowym i słabości eksportu kraju. Bank Kanady (BoC) wielokrotnie stwierdzał jednak, że przewiduje, iż ta tendencja będzie tymczasowa, a wzrost gospodarczy w drugim kwartale ulegnie poprawie. Przewiduje się, że nadchodzące dane dotyczące PKB potwierdzą ten fakt, wykazując, że w II kwartale wzrost gospodarczy osiągnął solidną, zannualizowaną stopę na poziomie 3,0%.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków: Kanada gotowa na ustępstwa NAFTA

W najbliższym czasie kolejna decyzja polityki monetarnej Banku Kanady zapadnie dopiero 5 września, a już w tym momencie na rynku przewiduje się 43% szanse na podniesienie stóp procentowych. I nic w tym dziwnego: w sytuacji, gdy stopa bezrobocia utrzyma się na dolnym poziomie z okresu czterech dekad, a inflacja będzie rosła, silna dynamika PKB w II kw. może jedynie spotęgować spekulacje, że bank już na wrześniowym posiedzeniu może podjąć odpowiednie działania, a tym samym doprowadzić do ponownego wzrostu zainteresowania kupnem waluty kanadyjskiej.

Przewidywania

Szacuje się, że zbliżające się dane będą znacznie lepsze, niż w poprzednich okresach. Odnosi się do tego głównie Royal Bank of Canada (RBC) pisząc w raporcie przed danymi:
Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych kwartalnych wyników PKB od dłuższego czasu, który służyć będzie jako jako istotny element decyzji o stopie procentowej Banku Kanady 5 września. Prognozujemy, że w II kw. PKB wzrośnie o 3,0% w ujęciu rocznym, przy czym głównym czynnikiem napędzającym wzrost będzie eksport netto – po trzech kolejnych osłabieniach. Wzrost konsumpcji gospodarstw domowych powinien również poprawić się w II kw. do poziomu 2,0% w ujęciu rocznym (wzrost o 1,1 pkt proc.), przy czym oczekuje się, że pozostałe wsparcie rządowe (0,6 pkt proc.) i inwestycje nierezydencjalne (0,3 pkt proc.) również się do tego przyczynią

Jeśli dane faktycznie mają umocnić kanadyjską walutę, to patrząc na wykres USD/CAD – z technicznego punktu widzenia, wsparcie dla potencjalnych spadków może sięgać poziomu 1.2855, wyznaczonej przez parę z 6 czerwca. Wybicie wsparcia może otworzyć drogę do dalszych poziomów z maja tego roku, kiedy to wykres konsolidował się wyraźnie respektując poziom 1.2815 a nawet spadków do poziomów 1.2740 testowanych również w tym okresie.

USD/CAD H4

Z drugiej zaś strony wyprzedaż waluty otwiera drogę do strefy oporowej 1.2980 wyznaczonych przez dołki z początku sierpnia następnie szczytów 1.3105 i 1.3175 z 16 i 24 sierpnia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBNP Paribas otrzymał 90 mln USD kary za manipulację indeksem dolara
Następny artykułKalifornia bada możliwości technologii Blockchain
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here