Naga Marketscommerzbank_logoW przyszłym tygodniu zbiera się Rada Prezesów EBC i choć nie będzie to spotkanie dotyczące polityki monetarnej, to jednak możemy spodziewać się, że zostaną na nim poruszone najważniejsze kwestie gospodarcze strefy euro. Ekonomiści Commerzbank twierdzą, że zarówno niedawno opublikowane jak i przyszłe dane raczej nie wspomogą EUR na rynku walutowym. Dlaczego?


Dziś poznaliśmy wyniki Produktu Krajowego Brutto (GDP) dla Niemiec oraz całej strefy euro. Zarówno pierwszy (niemiecki) raport jak i drugi – rozczarowują. Gospodarka Niemiec rozwijała się w ostatnim kwartale 2015 o 0,2 pp wolniej niż w odpowiadającym okresie rok wcześniej. W przypadku raportu europejskiego obyło się bez niespodzianek – wyniki okazały się zgodne z prognozami.

Ekonomiści Commerzbank stwierdzają w najnowszym komentarzu rynkowym, że EBC nie jest zadowolone z tego co w tym momencie dzieje się na rynku walutowym. Postępująca aprecjacja EUR niewiele ma wspólnego z realnym wzrostem gospodarki i zwiększonymi prognozami tejże, lecz raczej jest to odpowiedź na globalną awersję do ryzyka, na której EUR – jako waluta bezpieczna – korzysta.

W tym momencie dopóki, nie uświadczymy kilku znacznie lepszych od prognoz rynkowych wiadomości dotyczących wzrostu gospodarczego, poziomu inflacji czy produkcji przemysłowej, dopóty będziemy narażeni na kolejne kroki Mario Draghiego luzujące obecną politykę EBC. W średnim terminie prognoza dla EUR nadal nie jest optymistyczna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here