Naga Markets

Dane nie po myśli "gołębi", dolar odbijaDzisiejsze dane Departamentu Pracy nieco podważają scenariusz pivotu FED w I kwartale przyszłego roku, na co gra rynek (przypomnijmy, że sufit dla podwyżek stóp miałby wypaść przy 4,75-5,00 proc., a ostatni ruch na stopach byłby w marcu). Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,7 proc., ale już NFP (liczba etatów poza rolnictwem) wypadła w listopadzie na poziomie 263 tys. wobec spodziewanych 200 tys. Jednocześnie dane za październik zostały zrewidowane w górę o 23 tys. do 284 tys.

Kurs dolara łapie oddech po danych 

Nie są to dane, które chciałyby widzieć “gołębie”, bo pokazują, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. To może być argument dla FED, aby nie wygaszać tak szybko cyklu podwyżek, co może się wiązać z wydłużeniem cyklu w 2023 r. W efekcie rynki już powróciły do wyceny ruchu w maju do 5,00-5,25 proc.

Po danych Departamentu Pracy dolar szybko odbił. W przypadku EURUSD mamy zejście poniżej strefy 1,0476-98, która została sforsowana wczoraj. Z kolei koszyk dolara FUSD powrócił ponad naruszony wcześniej dołek sprzed 2 tygodni przy 105,15 pkt. Co dalej?

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Dzisiejsze dane to sygnał, że rynek mógł nieco zapędzić się z grą pod pivot. Nie muszą jednak oznaczać szybkiego odwrócenia trendu spadkowego na dolarze. Warto spojrzeć jak zachował się rynek miesiąc temu, kiedy też dane wypadły powyżej prognozy.

Wykres tygodniowy FUSD
Wykres tygodniowy FUSD

Kolejne ważne publikacje to ISM dla usług i inflacja CPI 13 grudnia (dzień przed FED). Niemniej technicznie dostaliśmy sygnał, że przechodzimy w fazę większej zmienności w pierwszej połowie grudnia.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułFenomenalne dane z rynku pracy w USA! Odczyt NFP napędza wzrost dolara
Następny artykułKontrakty terminowe na złoto spadają przed raportem o zatrudnieniu!
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.