Naga MarketsMieszane nastroje inwestorów na rynku miedzi.

Styczeń był miesiącem wzrostów na rynku miedzi. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych rozpoczynały bieżący rok w okolicach poziomu 2,55-2,60 USD za funt, podczas gdy w tym tygodniu sięgnęły niemalże poziomu2,80 USD za funt.

Na razie zwyżka ta nie świadczy o szczególnym powrocie inwestorów do optymizmu. Styczniowe wzrosty nastąpiły bowiem po dotarciu notowań tego metalu do wielomiesięcznych minimów i, tym samym, do ważnego technicznegopoziomu wsparcia. Ponadto, w horyzoncie kilkumiesięcznym notowania miedzi w USA poruszają się w konsolidacjiw rejonie 2,55-2,90 USD za funt. A więc, mimo zwyżek w ostatnich tygodniach, cena miedzi pozostała w zakresieśrednioterminowego ruchu bocznego.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Inwestorami na rynku miedzi już od dłuższego czasu targają mieszane uczucia. Z jednej strony, kupującym sprzyjająnadzieje na rozwiązanie konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W tym tygodniu Donald Trump zapowiedział spotkanie z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, w celu wypracowania całościowego porozumienia i ogłosił duży postęp w rozmowach na linii USA-Chiny. To pozytywny znak, jednak wielu uczestników rynku nadalpowątpiewa w możliwość całkowitego zażegnania sporu między tymi dwiema globalnymi potęgami gospodarczymize względu na wiele nierozwiązanych sporów, np. tych wokół Huawei.

Z drugiej strony, negatywnie na ceny miedzi wpływają dane makro, pokazujące spowolnienie wzrostu gospodarczego w kluczowych krajach świata, w tym w Chinach, generujących połowę globalnego popytu na ten metal. Dzisiaj pojawił się rozczarowujący finalny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin za styczeń, który wyniósł zaledwie 48,3 pkt. ipokazał spadek aktywności sektora produkcyjnego w tym kraju.

Natomiast neutralnym tematem na rynku miedzi okazały się nieporozumienia w spółce Codelco, będącejnajwiększym producentem tego metalu w Chile. Spółce udało się bowiem wypracować porozumienie ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w kopalni Gabriela Mistral na północy kraju, a tym samym – zażegnać groźbę strajku.

Podsumowując, sytuacja na rynku miedzi wciąż nie uzasadnia ani dynamicznych zwyżek notowań tego surowca, ani istotnych zniżek. Możliwe jest dalsze poruszanie się cen miedzi w konsolidacji i wyczekiwanie na jakiś konkretny impuls cenotwórczy.

Nadzieje na porozumienie USA i Chin wsparciem dla cen soi

W ciągu ostatnich kilku miesięcy notowania soi radzą sobie dobrze. Na wykresie cen tego surowca w StanachZjednoczonych widać w tym okresie tendencję wzrostową, a systematyczne zwyżki doprowadziły notowania soi wostatnim czasie do okolic 9,15-9,25 USD za buszel.

Notowania soi w USA – dane dzienne
Notowania soi w USA – dane dzienne

Niemniej, notowania soi nadal nie odrobiły ubiegłorocznych strat. Latem poprzedniego roku cena tego surowcatąpnęła po informacjach o narzuceniu wysokich ceł na import amerykańskiej soi do Chin. Konflikt handlowy obupaństw nadal trwa, wywierając negatywną presję na ceny soi w Stanach Zjednoczonych i ograniczając potencjałwzrostowy cen tego surowca.

W ostatnich dniach po raz kolejny pojawiły się jednak obietnice dążenia do porozumienia przywódców USA i Chin. Prezydenci obu krajów zapowiedzieli spotkanie, natomiast Chiny zobowiązały się do kupna 5 mln ton amerykańskiejsoi w najbliższym czasie. Na razie jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić duże prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia negocjacji obu krajów, ale jeśli chińskie zakupy soi z USA wrócą do regularnie wysokich poziomów, tonotowania soi mogą kontynuować drogę na północ.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here