Naga MarketsFundamentalny tydzień – GDP US oraz szczyt Unii Europejskiej / 24.06.2013Zaplanowane na środę posiedzenie FOMC niezaprzeczalnie będzie najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu makroekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia. Spotkanie ma szczególnie dużą wagę, gdyż w tym samym czasie zaktualizowane zostaną prognozy gospodarcze (SEP – Summary of Economic Projections). Spodziewamy się kolejnego taperingu 10 miliardów USD i skupienia sporej uwagi uczestników rynku na dots’ach (kropkach przedstawiających opinię każdego z członków FOMC odnośnie przyszłych ruchów w polityce monetarnej).

O ile oficjele FEDu mogą zmodyfikować swoje prognozy odnośnie stóp procentowych, to mediana powinna utrzymać się na poziomie 1%. W tym samym czasie warto przyglądać się również innym danym makro napływającym z rynku amerykańskiego – dzisiaj będzie to produkcja przemysłowa (spodziewane odbicie i poprawa koniunktury) natomiast liczba nowych przedsięwzięć budowlano-mieszkaniowych (housing starts) we wtorek powinna utrzymać się na wysokich i zadowalających poziomach.Po drugiej stronie Atlantyku czeka nas natomiast niemiecki indeks ZEW (wtorek), który po ostatnich akcjach luzujących ECB może nas pozytywnie zaskoczyć. Wyższe od konsensusu odczyty z całą pewnością rozluźnią obecne środowisko rynkowe.

Uwagę inwestorów przyciągnąć również minutes brytyjskiego MPC. O ile spodziewamy się jednogłośnych wypowiedzi przedstawicieli Komitetu w czerwcu, to szansa na pojawienie się jakichś jastrzębich wydźwięków cały czas wzrasta – zgodnie z ostatnimi wypowiedziami Przewodniczącego Carneya, który stwierdził, że pierwsza podwyżka stóp „może nastąpić wcześniej niż spodziewają się rynki.”

Pozytywne zmiany w Iranie oraz na Ukrainie mogą zanotować negatywne odbicie – wszystko z powodu ciągle trwających starć i napiętej sytuacji politycznej. W przypadku Ukrainy w grę wchodzi również brak porozumienia z Rosją odnośnie dostaw gazu (ostateczny termin upłynął dzisiejszego ranka). W tym tygodniu dowiemy się czy Federacja Rosyjską zdecyduje się zmienić taryfy dostawy gazu na Ukrainę i ewentualnie wstrzymać jego transport jeżeli nie otrzyma zapłaty.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here